به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، در این نشست در حوزه اشتغال، پیگیری کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، حمایت از کسب‌وکارهای پراشتغال از محل بند «الف» تبصره ۱۸ و پیگیری موضوع اشتغال پایدار روستاییان و عشایر از جمله محورهایی بود که بر آنها تاکید شد.

همچنین در حوزه فرهنگی و ورزشی موضوع خسارت‌هایی که به باشگاه‌های ورزشی کارگران وارد شده و اقدامات صورت‌گرفته درباره واکسیناسیون کارگران بررسی شد. حجت‌الله عبدالملکی در این نشست بر تکمیل زیرسامانه‌های جامع روابط کار تاکید کرد و گفت: در صورت تکمیل آن، ۱۳ میلیون کارگر می‌توانند از خدمات این زیرسامانه‌ها بهره‌مند شوند. تکمیل پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و شناسنامه‌دار کردن همه ردیف‌های بودجه از دیگر موارد مطرح‌شده در این نشست بود که عبدالملکی بر آنها تاکید کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حوزه مهارتی، راه‌اندازی نهضت آموزش‌های مهارتی برای توسعه اشتغال، موضوعات مربوط به فناوری و تکمیل و راه‌اندازی زیرساخت‌های مربوطه، همچنین در حوزه تامین اجتماعی طرح درمان و حل مشکل بیمه‌شدگان باید به‌طور جدی پیگیری شود.

عبدالملکی تصریح کرد: ده‌ها موضوع به‌عنوان موضوعات اولویت‌دار در این نشست احصا شده که تحولی و اساسی هستند. او اظهار کرد: تلاش ما این است که سهم بخش تعاون را افزایش دهیم و سند توسعه تعاون را اجرا کنیم.او افزود: یک اقدام نوآورانه نیز تحت عنوان تولید شاخص‌های کسب‌وکارهای تعاونی طراحی کرده‌ایم که اگر این شاخص‌ها تولید شوند، می‌توانند به صورت فصلی یا شش‌ماهه گزارش دهند که فضای کسب‌وکار به نفع تعاونی‌هاست یا خیر. عبدالملکی تاکید کرد: چنانچه فضای کسب‌وکار کشور بهبود یابد، می‌توانیم به افزایش سهم تعاونی‌ها برسیم. او تصریح کرد: در زمینه الکترونیکی‌کردن کارها در حوزه تعاون، اقدامات خوبی صورت گرفته است که در صورت اتصال این بخش به سامانه ثبت شرکت‌ها، کار سرعت می‌گیرد و از ۷۷ به ۷ روز کاهش پیدا می‌کند.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تقویت و توسعه فرهنگ تعاون و آموزش تعاونی‌ها تاکید کرد و گفت: توسعه مشاغل خانگی با روش‌های نوین با محوریت راهبران شغلی از محورهایی است که بر آن تاکید داریم. به گفته او، راهبران شغلی کسانی هستند که کل زنجیره را پوشش می‌دهند و کسب‌وکار خانگی را در یک زنجیره قرار می‌دهند. عبدالملکی تصریح کرد: این الگو قبلا اجرا شده و تجربه موفقی در این حوزه وجود دارد.

علاوه بر این به‌عنوان مسوول دبیرخانه شورای عالی اشتغال به دنبال تقسیم کار ملی در حوزه اشتغال هستیم که هر یک از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی بتوانند سهم خود را در این حوزه انجام دهند. ایجاد نظام واقعی سه‌جانبه‌گرایی با اجماع همه گروه‌ها از دیگر موضوعاتی بود که عبدالملکی بر آن تاکید کرد و گفت: در حوزه حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده نیز از طریق بهزیستی، کارهای معیشتی آنها را پیگیری خواهیم کرد. او درباره بهبود وضعیت معیشت بازنشستگان و کارگران و برنامه‌ریزی‌هایی که در این بخش صورت خواهد گرفت، گفت: باید سیاست‌های کلان به نحوی اصلاح شوند که تورم نداشته باشیم، چنانچه مساله تورم حل شود، بخش زیادی از مشکلات کارگران و بازنشستگان حل خواهد شد. امروز چرخه معیوبی به نام تورم شکل گرفته است؛ هر زمان که تورم افزایش می‌یابد، افراد نیز تقاضای افزایش درآمد دارند که این مساله باعث افزایش کسری بودجه صندوق‌ها و دولت می‌شود.

بنابراین باید چرخه‌های خلق فقر را که مهم‌ترین آن تورم است، از طریق سیاست‌های کلان اقتصادی متوقف کنیم. او افزود: یک دستور کار جدی نیز برای نشست بعدی شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی تحول راهبردی تدوین کرده‌ایم که در هر یک از مجموعه‌های وزارتخانه، دو کمیته شامل ضابطه‌زدایی و تمرکززدایی و کمیته مبارزه با فساد و تعارض منافع شکل گیرد و از این طریق بتوانیم ضوابطی را که در اختیار ماست و دست و پا گیر است، حذف کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: واگذاری و تمرکززدایی اموری که قابل واگذاری به استان‌ها است، انجام می‌شود. او افزود: کمیته مبارزه با فساد و تعارض منافع که جزو وعده‌های دولت است، نیز در این حوزه راه‌اندازی و نتایج اقدامات مربوطه در نشست بعدی ارائه خواهد شد. او همچنین درباره مصوبات این نشست گفت: سعی می‌کنیم تا دو هفته آینده، نتایج برخی از راهکارهای ارائه‌شده را به اطلاع مردم برسانیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند