به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد: قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یافته است. شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در ژوئن به ۶/ ۱۲۴واحد در مقایسه با ۸/ ۱۲۷واحد در ماه مه کاهش پیدا کرد. آمار ماه مه پیش از این ۱/ ۱۲۷واحد اعلام شده بود. در ژوئن، قیمت‌ها بر مبنای سالانه ۹/ ۳۳درصد افزایش داشت.

شاخص قیمت روغن گیاهی فائو تحت‌تاثیر کاهش قیمت روغن پالم که ناشی از انتظارات برای تولید بیشتر در تولیدکنندگان بزرگ و فقدان تقاضای جدید برای واردات بود، در ژوئن ۸/ ۹درصد کاهش یافت. قیمت روغن سویا و آفتابگردان هم کاهش داشت.

شاخص قیمت غلات فائو در ژوئن بر مبنای ماهانه ۶/ ۲درصد کاهش یافت، اما بر مبنای سالانه ۸/ ۳۳درصد افزایش نشان داد. قیمت ذرت ۵درصد کاهش داشت که ناشی از انتظارات برای بازدهی بیش از حد مطلوب محصول آرژانتین و بهبود وضعیت محصول آمریکا بود. قیمت جهانی برنج هم در ژوئن کاهش یافت و به پایین‌ترین حد در ۱۵ماه اخیر رسید؛ زیرا هزینه زیاد حمل و کمبود کانتینر همچنان فروش صادراتی را محدود نگه داشته است.

شاخص قیمت لبنیات در ژوئن یک‌درصد کاهش پیدا کرد. کره تحت‌تاثیر کاهش سریع تقاضای جهانی برای واردات و افزایش اندک ذخایر به‌خصوص در اروپا، بیشترین کاهش را داشت.

شاخص قیمت شکر در ژوئن بر مبنای ماهانه ۹/ ۰درصد رشد داشت و به بیشترین حد از مارس ۲۰۱۷ رسید. ابهامات درخصوص تاثیر وضعیت اقلیمی نامطلوب بر بازدهی محصول در برزیل که بزرگ‌ترین صادرکننده شکر جهان است، قیمت‌ها را بالا برده ‌است. شاخص قیمت گوشت در ژوئن ۲/ ۱درصد در مقایسه با ماه مه افزایش یافت. قیمت انواع گوشت با افزایش واردات از سوی بعضی از کشورهای شرق آسیا که کندی خرید گوشت از سوی چین را جبران کرد، افزایش داشت.

فائو برآورد خود از تولید جهانی غلات در سال میلادی جاری را اندکی پایین آورد که به‌دلیل کاهش چشمگیر پیش‌بینی تولید ذرت برزیل و ناشی از دوره‌های طولانی خشکسالی و تاثیر منفی آن بر محصول بود. چشم‌انداز تولید جهانی گندم هم ماه جاری به‌دلیل آب و هوای خشک در خاور نزدیک که به چشم‌انداز محصول این منطقه آسیب زد، ضعیف‌تر شد. اما پیش‌بینی تولید جهانی برنج در سال ۲۰۲۱ بالا رفت. فائو پیش‌بینی خود از میزان استفاده جهانی از غلات در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را به میزان ۱۵میلیون تن در مقایسه با پیش‌بینی ماه پیش خود کاهش داد و ۱۸۰/ ۲میلیارد تن برآورد کرد که همچنان ۵/ ۱درصد از فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بیشتر است.

براساس گزارش رویترز، فائو اعلام کرد ذخایر جهانی غلات تا پایان فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ برای نخستین‌بار از فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ بیشتر از سطح ابتدای فصل خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند