به گزارش «ایرنا»، ‌بر اساس بند (و) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، به‌منظور ساماندهی و کارآمدسازی سیاست‌های حمایتی، همه ‌دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه از جمله نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها که به هر شکل از اقشار آسیب‌پذیر حمایت می‌کنند، مکلفند تمامی حمایت‌ها و کمک‌های خود را با لحاظ محرمانگی آن به تفکیک شماره (کد) ملی فرد دریافت‌کننده حمایت، در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت کنند.

همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و دولتی مکلفند تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده را به تفکیک شماره (کد) ملی در سامانه مذکور ثبت کنند و هرگونه پرداخت بر مبنای اطلاعات مندرج در این سامانه خواهد بود. چنانچه مدیران ‌دستگاه‌های مشمول ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه از اجرای این بند استنکاف نمایند، مشمول مجازات مندرج در بند (۱) مجازات تعزیری درجه پنج موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی می‌شوند.

شمول و برخورداری هزینه‌های حمایتی پرداختی موسسات خیریه غیردولتی و خصوصی به اشخاص، از معافیت‌های مالیاتی بند (ط) ماده (۱۳۹) قانون مالیات‌های مستقیم علاوه‌بر تکالیف، منوط به ثبت اطلاعات آن در سامانه مذکور است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مکلف است امکان ثبت اطلاعات انجام شده و همچنین استعلام استحقاق‌سنجی افراد را برای موسسات خیریه مردم‌نهاد با رعایت محرمانگی اطلاعات فراهم کند. کمیته امداد امام خمینی(ره) از شمول این حکم مستثنی است.

آیین‌نامه اجرایی این بند مشتمل بر تعیین نحوه اقلام موردنیاز ثبت اطلاعات، نحوه واگذاری اطلاعات سامانه به ‌دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حمایت‌کننده برای مواردی مانند استعلام استحقاق‌سنجی، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه می‌شود و به تصویب هیات‌ وزیران می‌رسد.

سازمان برنامه و بودجه کشور آیین‌نامه پیشنهادی مربوط را که با همکاری وزارت تعاون تهیه شده است، ‌به هیات دولت ارائه کرده است. این آیین‌نامه مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصاد هیات دولت طی می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند