به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران‌(شادا) دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور با اعلام اسامی دستگاه‌های اجرایی برتر در شاخص‌های ارتقای شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی، گفت: نتایج بررسی عملکرد ۱۴۰ دستگاه ارزیابی شده به رئیس‌جمهور ارائه شد.

بر اساس این گزارش، رضا باقری‌اصل ضمن اعلام این خبر گفت: موضوع شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده‌های باز دستگاه‌های اجرایی مبتنی بر تکالیف قانونی و مقرراتی که شفافیت را الزامی کرده‌اند در جلسه شانزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات (۱۳ مهرماه ۹۹) به تصویب رسید. دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور افزود: نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در اجرای این مصوبه، در جلسه بیست و یکم شورای اجرایی فناوری اطلاعات به رئیس‌جمهور و اعضای شورا ارائه شد. باقری‌اصل با اشاره به اینکه اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات از بررسی عملکرد ۱۴ شاخص شفافیت در بیش از ۱۴۰ دستگاه اجرایی مطابق با معیارهای این مصوبه به‌دست آمده است، افزود: روز شنبه لینک کامل گزارش آن شامل جزئیات و امتیاز‌های اخذ شده در وبگاه EGOVERMENT.IR در اختیار عموم قرار می‌گیرد. باقری اصل تاکید کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند زیر درگاه یا وب‌سایت شفافیت را تحت دامنه رسمی دستگاه (.shafaf) ایجاد و از طریق آن، داده‌های مدنظر این مصوبه را ظرف سه ماه در دسترس مردم قرار دهند. او هدف از این مصوبه را تسهیل در تعاملات الکترونیکی شهروندان با دستگاه‌های اجرایی، ارتقای شفافیت دستگاه‌های اجرایی، دسترسی مردم به داده عمومی و ایجاد یکپارچگی و تسهیل فرآیندهای تجاری و تسهیل فرآیندهای خدمات عنوان کرد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در ادامه افزود: موضوع شاخص‌های شفافیت داده‌های دولتی شامل دسترسی آزاد به اطلاعات مربوط به هزینه‌کرد و عملکرد مالی سالانه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای وابسته، معاملات دولتی، تفاهم‌نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها، قراردادها و روش انتخاب آنها، دارایی‌های غیرمنقول و اموال امانی(مالی و سرمایه‌ای) و آمار و اطلاعات عملکرد اجرای برنامه‌های توسعه‌ای دستگاه‌ها می‌شود. باقری‌اصل تصریح کرد: در همین حال لزوم شفافیت در زمینه تکالیف قانونی و برنامه‌های راهبردی، قوانین، مقررات و پیش‌نویس مصوبات مربوط به‌ دستگاه‌های اجرایی، کلیه مجوزهای صادره به همراه فهرست گیرندگان مجوز، برنامه‌های توسعه و راهبردی دستگاه‌ها، فرآیندهای استخدام و تخصیص پست، صورت‌جلسات شوراها، هیات‌عامل و هیات‌مدیره، نشر کلیه اسناد مربوط به سفارش، اجرا و نتایج حاصل از پژوهش، معرفی مدیران دستگاه اجرایی و تولید و در دسترس قرار دادن کلیه اطلاعات قابل استفاده برای کسب‌وکارها، در این مصوبه تاکید شده ‌است. او خاطرنشان کرد: از این‌رو تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند که داده‌ها، فراداده‌ها و اطلاعات موردنیاز کسب‌وکارها و شهروندان را در درگاه یکپارچه داده‌های باز کشور Data.Gov.IR در دسترس قرار دهند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند