حاتم شاکرمی در این نشست با بیان اینکه امروز بیش از ۱۴میلیون نفر جامعه هدف مشمول قانون کار و تامین‌اجتماعی هستند و برخی نیز خارج از این مشمولیت اشتغال دارند گفت: رعایت ایمنی کار و حفاظت از سلامت این افراد را وظیفه و اولویت کاری خود می‌دانیم. او افزود: امروز با پیشرفت تکنولوژی در جوامع، موضوع ایمنی نقش اساسی در پیشرفت صنایع و در نهایت اقتصاد کشور دارد که این نقش با حفظ و حراست از سرمایه‌های کشور ممکن می‌شود. او تاکید کرد: یکی از اولویت‌های ما در وزارت تعاون، کار و ر فاه اجتماعی این است که روی مساله پیشگیری از حوادث متمرکز شویم و این هم مستلزم تقویت و توسعه حوزه آموزش البته به‌صورت تخصصی است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در سال حدود یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر- ساعت آموزش داریم که سهم این آموزش در مراکز علمی و دانشگاه‌ها ۳۰ درصد است، افزود: این یک فرصت آموزشی بزرگ است و دانشگاه‌ها در این زمینه می‌توانند به ما کمک کنند.

او بر تخصصی‌شدن رشته مهندسی ایمنی تاکید کرد و گفت: امروز ما به آموزش در رشته مهندسی ایمنی با گرایش‌های مختلف مثل معدن، شیمی، برق، عمران، گاز و... به‌صورت تخصصی نیاز داریم.

شاکرمی خاطر‌نشان کرد: دانشگاه پیام‌نور در تمام شهرستان‌های کشور واحد دانشگاهی دارد و می‌تواند در این زمینه کنار ما باشد. او بر بهره‌وری نیروی کار تاکید کرد و گفت: بهره‌وری بدون توجه به سلامت نیروی کار امکان‌پذیر نیست و در همین راستا بر آن شدیم تا از امکانات دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه پیام‌نور که از هیات‌علمی توانمندی در سراسر کشور برخوردار است استفاده کنیم، این دانشگاه می‌تواند با اجرای این تفاهم‌نامه سهم خود را در این آموزش افزایش دهد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: آموزش‌های مجازی و آزمون‌های الکترونیک، امکان دسترسی جامعه هدف ما را به این آموزش‌ها فراهم می‌کند. شاکرمی با بیان اینکه امضای تفاهم‌نامه به تنهایی کفایت نمی‌کند و اجرا و نتیجه بخشی آن برای ما مهم است گفت: این آمادگی را نیز داریم که در تدوین آیین‌نامه حفاظت فنی در شورای‌عالی حفاظت فنی با دانشگاه پیام‌نور همکاری داشته باشیم.

«محمدرضا زمانی» رئیس دانشگاه پیام‌نور در این نشست گفت: این دانشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی در کشور در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها واحد دارد و صددرصد آموزش‌ها و آزمون‌های ما در دانشگاه الکترونیکی است و در روزهای پاندمی کرونا نیز در کنار بعضی از دانشگاه‌های دیگر بودیم.

او افزود: آمادگی داریم تمام امکانات آموزشی خود را برای مخاطبان جامعه هدف وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه به‌کار بندیم.

این تفاهم‌نامه با موضوع مشارکت در برگزاری آزمون‌های الکترونیکی حضوری مرتبط با دوره‌های آموزشی حفاظت فنی و ایمنی کار در چارچوب ضوابط و مقررات طرفین، مشارکت در برگزاری دوره‌های آموزش مجازی و حضوری حفاظت فنی و ایمنی کار، مشارکت در سنجش و ارزیابی اثربخشی دوره‌های آموزشی در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی آن، مشارکت در برگزاری سمینارها و همایش‌های ایمنی کار در راستای ارتقای فرهنگ ایمنی کار، مشارکت در تهیه پژوهش‌های کاربردی حفاظت فنی و ایمنی کار، مشارکت در تولید و انتشار محصولات فرهنگی و آموزشی مرتبط با موضوع ایمنی کار و مشارکت در تدوین محتوی و دستورالعمل‌های حفاظت فنی و ایمنی به امضای «حاتم شاکرمی» و «محمد‌رضا زمانی» رسید. مدت اجرای مفاد این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت دو سال شمسی است که تمدید و ادامه فعالیت، بازنگری، تصحیح یا تغییرات بعدی آن با توافق طرفین صورت خواهد گرفت.

در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت روابط کار و دانشگاه پیام‌نور، «امیرعباس پرکنی» رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، «علی مظفری» مدیرکل بازرسی کار، «مسعود بابایی» مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، «محمدرضا زمانی» رئیس دانشگاه پیام‌نور و جمعی از مدیران این دانشگاه حضور داشتند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند