تداوم روند نزولی بیماران بدحال

یکی از شاخص‎‌های مهم پایش وضعیت کرونا، شاخص وضعیت بیماران بدحال است. بررسی‌‌های رسمی حاکی از این است که این شاخص از ابتدای سال‌جاری روندی صعودی داشته است، به‌نحوی‌که از 3858 مورد در اول فروردین به میزان 5545 مورد در تاریخ 18 اردیبهشت‌ماه رسید. از این تاریخ به بعد آمار بیماران بدحال روند نزولی به خود گرفت به‌نحوی‌که از 5538 مورد در 19 اردیبهشت به 5158 مورد در روز گذشته رسید. از این‌رو می‌توان گفت که وضعیت بیماران بدحال برای یازدهمین روز متوالی با کاهش همراه شد.

کاهش پله‌ای مبتلایان روزانه

تحلیل آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد فراز و نشیب‌های متعددی در آمار مبتلایان به کرونا از ابتدای شیوع این پاندمی در کشور ثبت شده است. پس از فروکش کردن موج سوم کرونا در نیمه اول آذر سال گذشته، روند مذکور تا پایان سال 99 و اوایل سال 1400 ادامه پیدا کرد. از سوم فروردین سال‌جاری این روند صعودی دوباره شروع شده، به‌نحوی‌که در تاریخ 25 فروردین به میزان 25هزار و 582 نفر رسید. از 25 فروردین تا 28 فروردین این آمار نزولی بود به‌نحوی‌که در 28 فروردین به سطح 21هزار و 312 مورد رسید. در ادامه این روند مجددا صعودی شد و تا 31 فروردین ادامه داشت. آمارهای رسمی حاکی از این است که با شروع دومین ماه بهار این آمار کاهشی شده است. از پنجم اردیبهشت‌ماه به بعد، آمار مذکور با افت و خیز همراه بوده است، به‌نحوی‌که از سطح 19 هزار مورد در تاریخ مذکور به سطح 12 هزار مورد در 29 اردیبهشت کاهش یافته است. مورد دیگر اینکه از 23 اردیبهشت آمار مبتلایان روزانه در زیر سطح 15 هزار نفری تثبیت شده است که می‌تواند در تداوم روند کاهشی این شاخص مهم باشد. البته در روز 25 اردیبهشت آمار مبتلایان روزانه به زیر 8 هزار نفر هم رسیده بود ولی این آمار در روزهای بعد دوامی نداشت. بنا بر آمارهای رسمی تعداد مبتلایان روزانه در روز گذشته معادل 12 هزار و 789 مورد برآورد شده است.

نسبت ابتلا به تست به زیر 10 درصد رسید

یکی دیگر  از نکات قابل‌توجه در بررسی آمار کرونا، نسبت مبتلایان به آزمایش‌های روزانه است. بررسی‌ آمارهای رسمی از ابتدای1400 نشان می‌دهد که با شروع سال‌جدید و افزایش مسافرت‌ها و دید و بازدیدهای دسته‌جمعی این آمار باز هم صعودی شد. بنا بر آمارهای رسمی از 5 فروردین سال‌جاری تا 18 فروردین روند این شاخص صعودی بوده ولی در ادامه تا ابتدای اردیبهشت همواره با افت و خیز همراه بوده است. از 4 اردیبهشت به بعد به استثنای روز 19 اردیبهشت، آمار مذکور در زیر سطح 20 درصد در نوسان بوده است. همچنین در هشت روز اخیر این آمار در زیر 12 درصد برآورد شده است. بنا بر تحلیل آمارهای رسمی نسبت مبتلایان به آزمایش‌های روزانه در روز گذشته معادل 57/ 9درصد برآورد شده است.

روند شکننده بستری شده‌ها

تحلیل آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد که آمارهای افراد بستری شده کرونا از نیمه دوم آبان‌ماه و پس از پایان یافتن موج سوم این پاندمی، با افت و خیز ملایم تا پایان اسفند برقرار بود به‌نحوی‌که در 30 اسفند، آمار مذکور تعداد 849 مورد را ثبت کرد. با شروع سال‌جدید و با یک روز وقفه دوباره این وضعیت روند صعودی به خود گرفت؛ به‌نحوی‌که در 30 فروردین به سطح 3901 مورد رسید. در ادامه این روند با نوسان همراه بود به‌نحوی‌که در روز گذشته تعداد افراد بستری شده به میزان 1601 مورد رسید. نکته قابل‌توجه در این خصوص اینکه گرچه روند این شاخص نزولی است ولی بسیار شکننده است و برای قابل کنترل بودن این پاندمی باید این روند ثبات بیشتری داشته باشد.

تزریق واکسن از 2میلیون و 700 هزار دز بالاتر رفت

تا 25فروردین هیچ‌گونه آماری از تزریق واکسن مشخص نبود اما از این تاریخ به بعد منابع رسمی آمار تزریق واکسن در دز اول و دوم را منتشر کردند. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که تا روز 25 فروردین به 361 هزار و 951 نفر واکسن دز اول تزریق شده است. این آمار در روز 29 اردیبهشت‌ماه به میزان 2 میلیون و 296 هزار و 300 مورد رسید. همچنین تا تاریخ 25 فروردین‌ماه به 100 هزار و 691 نفر واکسن دز دوم تزریق شد که در روز گذشته این میزان به 425 هزار و 212 مورد رسید. در نتیجه می‌توان گفت تا روز 29 اردیبهشت در مجموع دو میلیون و 721 هزار و 512 دز واکسن تزریق شده است. نکته دیگر قابل ذکر در این خصوص آمارهای تزریق روزانه واکسن است. تحلیل آمارهای رسمی حکایت از این دارد که این آمار از سطح 5 هزار دز تزریق روزانه در 26 فروردین به سطح 150 هزار دز در روز گذشته رسیده است. افزون بر این برای چهارمین روز متوالی، تزریق روزانه واکسن فراتر از 150 هزار دز است. گرچه این آمارها از تسریع تزریق واکسن حکایت دارد، اما برای کنترل پایدار این پاندمی با جهش‌های مختلف کافی نیست.

روند نزولی فوتی‌های روزانه

تحلیل آمارهای رسمی نشان می‌دهند که روند فوتی‌های روزانه پاندمی کرونا با فروکش کردن موج سوم و از نیمه دوم دی‌ماه به جز در سه تاریخ 18 دی، 11 اسفند و 25 اسفند دورقمی باقی ماند. با شروع سال‌جدید و افزایش تعداد مسافرت‌ها این روند دوباره صعودی شده است، به‌نحوی‌که در 6 اردیبهشت به تعداد 496 نفر رسید. در ادامه تعداد فوتی‌های روزانه روندی پرافت و خیز را سپری کرد. این شاخص با کاهش پله‌ای در روز گذشته به میزان 233 مورد برآورد شد. مورد دیگر اینکه گرچه این آمار همچنان بالا است، اما نشان از کاهش نسبی فوتی‌ها در روزهای اخیر دارد.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند