به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، مصطفی سالاری در مراسم رونمایی از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات تامین‌اجتماعی اظهار کرد: مقررات زدایی و تنقیح مقررات به اندازه قانون‌گذاری دارای اهمیت است و این امر در نهادهایی همچون سازمان تامین‌اجتماعی که قدمت زیاد و خدمات و جامعه تحت پوشش متنوعی دارد، دارای اهمیت مضاعفی است.

سالاری افزود: در یک‌سال گذشته تلاش فشرده‌ای برای تنقیح مقررات تامین‌اجتماعی صورت گرفت و واحدهای مختلف سازمان تامین‌اجتماعی ازجمله موسسه عالی پژوهش، حوزه حقوقی و حوزه بیمه‌ای برای به نتیجه رسیدن این کار مهم فعالیت کردند. او ادامه داد: مشارکت ذی‌نفعان و شرکای اجتماعی از دیگر مسائل مهم در تنقیح مقررات است و پیشنهادهای اصلاحی تشکل‌ها نیز مورد توجه قرار گرفت و در کنار تجمیع و تنقیح، اصلاح مقررات نیز انجام شد که بیشتر مبتنی بر نظرات شرکای اجتماعی بود.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی دسترسی آزاد و آسان عموم مردم به بخشنامه‌ها و مقررات جاری را از مسائل مهم برشمرد و گفت: بخشنامه‌های تنقیحی در سایت سازمان تامین‌اجتماعی منتشر می‌شود و همه بخشنامه‌ها در دسترس عموم مردم قرار دارند.

سالاری از برنامه‌ریزی برای تداوم تنقیح مقررات تامین‌اجتماعی خبر داد و گفت: موضوع مهم این است که در آینده در صورت نیاز بتوانیم به جای صدور بخشنامه‌های جدید، بخشنامه‌های جاری را اصلاح کنیم و نسخه جدید هر بخشنامه جایگزین نسخه قبلی شود تا با گذشت زمان بار دیگر بخشنامه‌های متعدد درباره یک موضوع نداشته باشیم. او افزود: دریافت نظرات شرکای اجتماعی نیز در زمان صدور بخشنامه‌ها در آینده مورد توجه خواهد بود و پیش نویس بخشنامه‌ها قبل از ابلاغ در اختیار نمایندگان شرکای اجتماعی قرار می‌گیرد تا نظرات اصلاحی آنان در بخشنامه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

سالاری هدف نهایی سازمان تامین‌اجتماعی را بهبود روابط با شرکای اجتماعی و ذی‌نفعان این سازمان برشمرد و گفت: خدمات غیرحضوری تامین‌اجتماعی نیز در برنامه تنقیح بخشنامه‌ها مورد توجه است و در بخشنامه‌های جدید سازوکارهای ارائه غیرحضوری خدمات پیش‌بینی شده است. او با اشاره به صدور بخشنامه تنقیحی مربوط به بیمه قراردادهای مقاطعه کاری، گفت: در کنار صدور بخشنامه تنقیحی سازوکاری طراحی می‌کنیم که ضریب بیمه‌ای مربوط به هر قرارداد پیمان قبل از مناقصه و انعقاد قرارداد بین پیمانکار و واگذارنده کار به طرفین اعلام شود و با این کار علاوه بر شفافیت بیشتری که برای انعقاد قرارداد ایجاد می‌شود، از ایجاد اختلاف‌نظر یا برداشت‌های سلیقه‌ای از مقررات نیز تا حد زیادی کاسته می‌شود. مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از برنامه‌ریزی برای اتصال سامانه‌های این سازمان با سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: این کار موجب شفافیت بیشتر و پیشگیری از اعمال سلیقه در اجرای قانون می‌شود.

روزبه کردونی، رئیس موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی در این مراسم گفت: هنر و کارکرد اصلی یک سیاستگذار تبدیل آرمان‌ها و آرزوها به برنامه اجرایی است و این معیار مناسبی برای ارزیابی میزان موفقیت است. او افزود: سازمان تامین‌اجتماعی به‌دلیل حوزه گسترده و سابقه طولانی فعالیت و همچنین تنوع ذی‌نفعان با انباشت قوانین و مقررات روبه‌رو است و تنقیح قوانین یکی از دغدغه‌های دائمی آن بوده است. در دوران جدید نیز با توجه به سرعت تحولات اجتماعی و تکنولوژیکی ضرورت تنقیح و اصلاح قوانین اهمیت بالاتری دارد.

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی از تداوم جلسات معرفی دستاوردها و اقدامات سازمان تامین‌اجتماعی در هفته‌های آینده خبر داد و گفت: در این جلسات ۱۰ موضوع مهم را که در دو سال گذشته به سرانجام رسیده است را معرفی و مرور می‌کنیم و فرآیند حل این مسائل بیان می‌شود.

عمران نعیمی، مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تامین‌اجتماعی گفت: اهمیت و ضرورت تنقیح مقررات بر کسی پوشیده نیست و در بین دستگاه‌های اجرایی سازمان تامین‌اجتماعی توجه ویژه‌ای به تنقیح مقررات و بخشنامه‌های داخلی سازمان تامین‌اجتماعی داشته و این کار به سرانجام رسید.

او با بیان اینکه تامین‌اجتماعی یک سازمان بخشنامه محور است، گفت: در این سازمان در طول سنوات گذشته بخشنامه‌های متعدد و در برخی مسائل چندین بخشنامه داشتیم. به‌عنوان نمونه در حوزه بازنشستگی ۷۷ بخشنامه داشتیم. در برخی حوزه‌ها ۲۰۰ بخشنامه داشتیم که در فرآیند تنقیح مقررات تلاش کردیم که در هر موضوع یک بخشنامه داشته باشیم.

نعیمی با بیان اینکه در تنقیح مقررات مهم‌ترین اولویت ما قانون‌گرایی است، گفت: تمام تلاش خود را کردیم که بخشنامه‌ها مطابق با قوانین و مقررات باشد و در تنقیح مقررات بازنگری، اصلاح و پالایش بخشنامه‌ها انجام شد. مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تامین‌اجتماعی استفاده از دانش تخصصی بخش‌های فنی این سازمان را از دیگر مسائل مهم در تنقیح مقررات عنوان کرد و گفت: در جلسات شورای تنقیح مقررات نمایندگان واحدهای مختلف حضور داشتند و ۴۰ کارگروه در زیرمجموعه شورای تنقیح شکل گرفت تا بخشنامه‌های تنقیحی توام با بررسی دقیق کارشناسی تهیه شود.

نعیمی از مشارکت نمایندگان تشکل‌های شرکای اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی در تنقیح مقررات این سازمان تشکر کرد و گفت: در موضوعات مرتبط با شرکای اجتماعی نمایندگان تشکل‌ها دعوت شدند و نظرات اصلاحی متعدد این عزیزان در تهیه بخشنامه‌های تنقیحی تا حد امکان مورد توجه قرار گرفت. به عنوان نمونه در بخشنامه مقاطعه کاران بیش از ۵۰ ساعت جلسه کارشناسی داشتیم و بیش از ۱۰۰ مورد پیشنهاد اصلاحی شرکای اجتماعی را اعمال کردیم. او دسترسی آزاد و انتشار بخشنامه‌ها را از دیگر مسائل حائز اهمیت دانست و گفت: بخشنامه‌های تنقیحی در سایت سازمان تامین‌اجتماعی و سامانه ملی قوانین و مقررات منتشر می‌شوند. مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تامین‌اجتماعی از پیگیری برای تنقیح مصوبات هیات‌وزیران درباره این سازمان خبر داد و گفت: برای این کار با معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در حال همکاری هستیم و امیدواریم به‌زودی روند تنقیح این مصوبات نیز شروع شود. جعفریان، مشاور بیمه و مالیات اتاق اصناف ایران در این جلسه گفت: در سازمان تامین‌اجتماعی با حرکت به‌سوی تنقیح مقررات کار ارزشمندی صورت گرفت و به عنوان یکی از اعضای شرکای اجتماعی شهادت می‌دهم که در این کار ارزشمند نمایندگان شرکای اجتماعی مشارکت اثرگذاری داشتند. ما از کار انجام گرفته رضایت داریم و خواسته‌ها و دغدغه‌های ما تا حد امکان اجرا شده است. علی مصطفایی، نماینده اتاق تعاون ایران در این جلسه گفت: در سازمان تامین‌اجتماعی کار بزرگ و ارزشمندی انجام شد و اعتقاد ما این است که در تشکل‌های کارگری و کارفرمایی تعاونی ظرفیت بالایی وجود دارد و ما در جلسات تنقیح مقررات به اشتراکات و ظرفیت‌های بالایی که برای همکاری وجود دارد، پی بردیم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند