آیتم‌های متناسب‌سازی مرحله دوم شامل ۷۵ درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری؛ تفاوت تطبیق متناسب‌سازی با حداقل ۵۰ درصد افزایش؛ تفاوت تطبیق متناسب‌سازی حداقل دریافتی براساس سابقه و متناسب‌سازی کمک هزینه‌های مسکن، تامین معیشت، عائله‌مندی و اولاد است.

با اجرای این بخشنامه فاصله حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر با اولین حکم بازنشستگی آنان به میزان ۷۵ درصد ترمیم می‌شود. مبلغ متناسب‌سازی ۷۵ درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری با مبلغ پایه مستمری ماهانه جمع و در سنوات آتی، مشمول افزایش‌های موضوع ماده ۹۶ قانون خواهد بود.

متناسب‌سازی مزایای جنبی

مزایای جنبی بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز مشمول متناسب‌سازی قرار گرفته است و برهمین اساس کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران که پس از افزایش سالانه در سال‌جاری به ۱۲۰ هزار تومان رسیده است، با متناسب‌سازی به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت. همچنین کمک هزینه مسکن از ۷۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان؛ کمک هزینه عائله مندی از ۸۸ هزار و ۵۱ تومان به ۳۷۰ هزار و ۲۷۱ تومان و کمک هزینه اولاد از ۱۷ هزار و ۷۸۲ تومان به ۹۵ هزار و ۹۹۶ تومان رسید.

تفاوت تطبیق متناسب‌سازی حداقل دریافتی براساس سابقه

مستمری آن دسته از افراد مشمول ماده۱۱۱قانون تامین‌اجتماعی که ۲۰ سال و کمتر سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند، بعد از افزایش سنواتی حقوق سال ۱۴۰۰ و اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم کمتر از ۳ میلیون تومان نخواهد بود و این مبلغ به ازای هر سال سابقه بالاتر از ۲۰ سال به میزان ۴۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

میزان سابقه مورد احتساب براساس مجموع سوابق اصلی و ارفاقی بیمه شده تا سقف ۳۵ سال است و حداقل ناخالص پرداختی بابت مستمری و مزایای جنبی پس از اعمال متناسب‌سازی با احتساب کمک‌هزینه عائله‌مندی و کمک‌هزینه حق اولاد بابت ۲ فرزند کمتر از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نخواهد بود.

تفاوت تطبیق متناسب‌سازی با حداقل پنجاه درصد افزایش

 پس از اجرای مرحله دوم متناسب سازی، مجموع افزایش مستمری و مزایای جنبی سال ۱۴۰۰ هیچ یک از مستمری‌بگیران نباید کمتر از پنجاه درصد و بیشتر از صد در صد مجموع مستمری و مزایای جنبی ناخالص دریافتی وی در اسفندماه سال ۱۳۹۹ باشد.

به‌منظور اطلاع مستمری‌بگیران گرامی، احکام افزایش مستمری از طریق سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی Es.tamin.ir در اختیار این عزیزان قرار گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
54 نفر این پست را پسندیده اند