به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، مصطفی سالاری در جلسه‌ای با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای کانون عالی بازنشستگان که با ارتباط ویدئوکنفرانسی با مدیران تامین‌اجتماعی و روسای کانون‌های بازنشستگان استان‌ها همراه بود، اظهار کرد: دو مرحله متناسب‌سازی و افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان موجب بهبود قابل توجه معیشت بازنشستگان شده است و البته ما تمایل داشتیم که افزایش بیش از این انجام دهیم و اگر منابعی باشد هیچ تردید و مضایقه‌ای نداریم و از حداکثر ظرفیت برای بهبود خدمت‌رسانی به بازنشستگان و کارگران استفاده می‌شود. سالاری افزود: مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در مرداد ۹۹ و با فاصله یک هفته پس از ابلاغ مصوبه مجلس اجرا شد و ما با تمام توان و استفاده از همه ظرفیت‌های ممکن برای ارتقای خدمات تامین‌اجتماعی و بهبود معیشت بازنشستگان اقدام کردیم. او با بیان اینکه از ابتدای شروع برنامه متناسب‌سازی از اهمیت و حساسیت این موضوع و مشکلات این مسیر آگاه بودیم، گفت: از ابتدا به‌دنبال برآورده کردن مطالبات برحق جامعه بوده‌ایم و می‌دانستیم شروع این کار باعث شکل‌گیری و افزایش توقعات و مطالبات می‌شود؛ اما برای ما بسیار مهم است که برای این جمعیت بزرگ که معیشت آنان وابسته به تامین‌اجتماعی است، بتوانیم گام موثری برداریم. سالاری از دریافت سهام مربوط به مرحله اول اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در روزهای آینده خبر داد و افزود: علاوه بر ۳۲هزار میلیارد تومانی که مطابق قانون به‌صورت اختصاصی برای سازمان تامین‌اجتماعی درنظر گرفته شده بود، ۵هزار و ۴۰۰میلیارد تومان نیز از محل ۱۲هزار میلیارد تومانی که سال گذشته برای تمامی صندوق‌های بازنشستگی تصویب شده بود، به تامین‌اجتماعی رسید و طی روزهای آینده این شرکت‌ها دریافت می‌کنند. مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی افزایش حقوق بیشتر در متناسب‌سازی سایر صندوق‌های بازنشستگی را زمینه‌ساز ایجاد توقعات برحقی در بین بازنشستگان تامین‌اجتماعی برشمرد و گفت: در ماه‌های انتهایی سال گذشته تلاش زیادی کردیم که منابع بیشتری دریافت کنیم و در روزهای آخر سال نیز با پیگیری فراوان موفق شدیم که یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان به هر بازنشسته پرداخت کنیم. سالاری با بیان اینکه در سال‌جاری نیز تلاش سازمان تامین‌اجتماعی این بود که در فروردین احکام بازنشستگان صادر شود، گفت: این کار حاصل حمایت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پیگیری و مشارکت نمایندگان تشکل‌های بازنشستگان است و پیگیری این تشکل‌ها بابت انتقال مسائل و مطالبات بازنشستگان ارزش و اهمیت بالایی دارد. او تداوم پرداخت‌های مربوط به متناسب‌سازی و تضمین خدمت‌رسانی به جامعه تحت پوشش تامین‌اجتماعی را بدیهی دانست و افزود: درباره تامین منابع ۸۹هزار میلیارد تومان تردیدی نداریم و نحوه وصول و فرآیند وصول را به سرعت پیگیری می‌کنیم.

سالاری دریافت مطالبات تامین‌اجتماعی از دولت را در سال گذشته و سال‌جاری بی‌نظیر ارزیابی کرد و گفت: با وصول ۸۹هزار میلیارد تومانی که مطابق قانون بودجه سال‌جاری فرآیند آن شروع شده و قطعا به زودی به نتیجه می‌رسد، در مجموع ۱۴۴هزار میلیارد تومان در مدت ۱۴ماه از دولت دریافت می‌کنیم و تعهدات جاری دولت نیز برای نخستین بار در قانون بودجه لحاظ شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحول جدی در خدمات درمانی این سازمان اظهار کرد: هزینه خدمات درمانی در بیمارستان‌های دولتی در شهرهای فاقد مرکز درمانی تامین‌اجتماعی برای همه بیمه‌شدگان و در همه مناطق کشور برای افراد بالای ۶۵سال رایگان است و تامین‌اجتماعی کل هزینه بستری را برعهده گرفته است. او طرح نسخه الکترونیک را از دیگر افتخارات سازمان تامین‌اجتماعی برشمرد و گفت: این طرح همچنین افتخاری برای دولت است و گامی بسیار ارزشمند برای ارتقای همه‌جانبه خدمات درمانی در کل کشور محسوب می‌شود. سالاری توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش مراجعات مردم به شعب تامین‌اجتماعی را از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در سازمان تامین‌اجتماعی برشمرد و گفت: اجرای طرح ۳۰۷۰ برای ارائه غیرحضوری ۳۰ خدمت و کاهش ۷۰درصدی مراجعات مردم شعب تامین‌اجتماعی را خلوت کرد و ۳۰ خدمتی را که رونمایی شده است، دائما بررسی می‌کنیم تا اشکالات احتمالی در اسرع وقت رفع شود و برای این خدمات به زودی به جایی می‌رسیم که ارائه این خدمات در شعب متوقف شود.

او همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با سازمان تامین‌اجتماعی را نیز ارزشمند و قابل تقدیر دانست و گفت: در بودجه ۱۴۰۰ هر پیشنهادی که به ضرر سازمان تامین‌اجتماعی بود، حذف و هر قانونی که برای ارتقای خدمات این سازمان موردنیاز بود، تصویب شد. علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین‌اجتماعی نیز در این جلسه گفت: از هفته دوم فروردین جلسات مرحله دوم متناسب‌سازی موضوع ۸۹هزار میلیارد تومان را شروع کردیم و روزهای بسیار زیادی با مشغله فراوان داشتیم. احکام اولیه‌ای که صادر شده بود با دستور و موافقت دکتر سالاری اصلاح شد تا بازنشستگان بعد از سال ۹۵ نیز افزایش قابل‌توجهی داشته باشند و بازنشستگان سخت و زیان‌آور نیز با سنوات ارفاقی مشمول شدند.

بیات ادامه داد: با اقدامات انجام‌شده درنهایت افزایش حقوق هیچ بازنشسته‌ای کمتر از ۵۰ درصد نخواهد بود و درمجموع از همه ظرفیت‌های ممکن برای افزایش حقوق بازنشستگان استفاده شده است.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند