در مراسمی با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، وزیر آموزش و پرورش، رئیس سازمان نوسازی مدارس، مدیران عامل بنیادهای برکت، احسان و تدبیر در محل نمایشگاه دائمی دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان امام در باغ لارک تهران، مراسم افتتاح ۴۵۰ مدرسه و مسجد و مرکز فرهنگی برگزار و تفاهم‌نامه ساخت هزار مدرسه جدید روستایی با اولویت جایگزینی مدارس کانکسی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهمانان از یک باب مدرسه برکت که به‌صورت نمادین و در عرض چهار روز در محوطه نمایشگاه دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان امام بنا شده بود، بازدید کردند و سه اصله نهال نیز توسط رئیس دفتر مقام معظم رهبری، رئیس ستاد اجرایی و وزیر آموزش و پرورش غرس شد. محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم با ارائه گزارشی از عملکرد یک‌ساله ستاد گفت: اولویت اول ما در ستاد ایجاد شغل و مقابله با بیکاری در کشور است و عمده فعالیت‌های زیرمجموعه‌های ستاد بر اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی و احیای کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تعطیل و نیمه تعطیل متمرکز است. او افزود: برای سال ۹۹ ایجاد ۳۰۰ هزار شغل را در سراسر کشور پیش‌بینی کرده بودیم که تا‌ پایان امسال که به نام جهش تولید هم نام‌گذاری شده این رقم به بیش از ۳۰۰ هزار شغل خواهد رسید، برای سال ۱۴۰۰ نیز ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در مناطق محروم کشور را در دستور کار خود داریم.

مخبر با اشاره به حمایت ستاد از طرح‌ها و ایده‌های دانش‌بنیان به‌عنوان یکی دیگر از اولویت‌های ستاد افزود: در حال حاضر ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ریسک‌پذیر دانش‌بنیان کشور توسط ستاد اجرایی انجام می‌شود که ثمر و نتیجه این سرمایه‌گذاری را هم درکرونا به چشم خود دیدیم و هر چیزی را که غربی‌ها تحریم کردند و ندادند، توسط همین جوانان نخبه ساختیم، از ماسک و ونتیلاتور و دستگاه اکسیژن‌ساز بگیرید تا‌ واکسن و رمدسیویر و تست‌های فوری کرونا. مخبر تا‌کید کرد: تمام طرح‌های ستاد اجرایی فرمان امام با همکاری و توانمندسازی خود مردم انجام می‌شود و برکت کار ما هم در همین مشارکت و به میدان آوردن توان عظیم مردمی است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام درخصوص آخرین خبرها از مراحل تست انسانی «نخستین واکسن ایرانی کرونا» نیز گفت: با توجه به تا‌یید موفقیت «واکسن کوو ایران برکت» در فاز اول مطالعات بالینی، فاز دوم و سوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا را با مجوز و موافقت وزارت بهداشت، به‌طور همزمان در روز ۲۳ یا ۲۴ اسفند آغاز خواهیم کرد.

 او با اشاره به ایجاد آمادگی برای تولید انبوه واکسن در ستاد اجرایی پس از تا‌یید نهایی آن توسط وزارت بهداشت اعلام کرد: بزرگ‌ترین کارخانه تولید واکسن در منطقه را امسال راه‌اندازی خواهیم کرد و تا‌ نیمه خرداد ۱۴۰۰ تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت را انجام خواهیم داد و این واکسن را برای واکسیناسیون عمومی به دست مردم کشورمان خواهیم رساند.

مخبر اشاره‌ای هم به آغاز اجرای طرح ملی «جهش تولید دیم‌زار» کرد و افزود: در این طرح ظرف ۵ سال، ۶۶۰ هزار هکتار زمین را به دیم‌زار تبدیل می‌کنیم که با توجه به اینکه اغلب این زمین‌ها در مناطق محروم کشور قرار دارد، موجب رونق و آبادانی و اشتغال‌زایی در این مناطق و صرفه‌جویی و جلوگیری از خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور خواهد شد.در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در سخنانی گفت: کارهای عظیمی در ستاد اجرایی فرمان امام انجام شده و برای من شنیدن گزارش رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، از خدمات گسترده دراین سال‌ها حقیقتا افتخارآمیز و خوشحال‌کننده بود.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: واکسن ایرانی کرونا قابل مقایسه با بسیاری از واکسن‌های خارجی نیست، دانشمندان ما تحت سنگین‌ترین تحریم‌ها موفق به ساخت واکسنی شدند که تا‌کنون امن بودن آن توسط ناظران بهداشت و درمان تا‌یید شده و ان‌شاءالله به زودی با تولید گسترده، مردم را ازاین بیماری منحوس نجات خواهد داد.

محمدی‌گلپایگانی با اشاره به کارآمدی نظام در سال‌های پس از انقلاب و خدمات ستاد به‌عنوان نمونه‌ای از این موفقیت‌ها گفت: رهبرانقلاب یک روز درجایی گفتند آرزوی من این است که بتوانیم روزی در مناطق محروم کشور هزار مدرسه بسازیم، امروز دراین جلسه از تفاهم‌نامه ساخت ۳ هزار مدرسه می‌شنویم، از ساخت ۳۵۰ مسجد و مرکز فرهنگی، از ایجاد ۳۰۰ هزار شغل در عرض یک‌سال، این رقم‌ها و خدمات، افتخار بزرگی برای کشور و نظام هستند و خدا را از این بابت شاکریم.

محسن حاجی‌میرزایی وزیرآموزش و پرورش نیز در این مراسم گفت: اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام در سال‌های اخیر مایه افتخار و مباهات همه ماست و به نمایندگی از جامعه آموزش و پرورش از محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و همکاران ایشان به ویژه در بنیاد برکت تشکر می‌کنم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تا‌کنون صدها مدرسه با همکاری ستاد اجرایی درمناطق محروم ساخته شده و برای ساخت ۳ هزار مدرسه با سازمان نوسازی تفاهم‌نامه امضا شده و در حال ساخت است که امیدوارم با تلاش‌های جهادی این ستاد و بنیاد برکت، شاهد افزایش فرصت یادگیری و فرصت‌های برابر علمی در کشور باشیم که همواره مورد تا‌کید رهبر معظم انقلاب هم بوده‌ است.

امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت هم دراین مراسم با اشاره به افتتاح مدارس و مراکز فرهنگی جدید گفت: امروز ۱۰۰ مدرسه سبز و ضدزلزله با اعتبار ۲۱۰ میلیارد و ۳۵۰ مسجد و مرکزفرهنگی با اعتبار ۷۵ میلیارد تومان در ۲۴ استان کشور افتتاح شد و با این افتتاح تعداد مدارس ساخته شده در سال۹۹ توسط ستاد اجرایی فرمان امام به عدد ۲۵۰ رسید. در ادامه این برنامه، تفاهم‌نامه ساخت هزار مدرسه روستایی با اولویت جایگزینی مدارس کانکسی عشایر بین بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان نوسازی مدارس وزارت آموزش‌وپرورش امضا شد.

در انتهای مراسم و به مناسبت سالگرد درگذشت سیدمحمد میرمحمدی عضو هیات امنای ستاد اجرایی فرمان امام و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، باحضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از خانواده وی تجلیل به عمل آمد.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند