طرح ملی و عظیم اتان‌گیری از گاز طبیعی در شهرستان مُهر استان فارس و عسلویه بوشهر به بهره‌برداری رسید.

درجریان سفر یک‌روزه محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به مناطق صنعتی دو استان بوشهر و فارس، «مجتمع استحصال اتان پارسیان» با ظرفیت ورود ۷۵میلیون مترمکعب گاز در روز به‌طور آزمایشی به بهره‌برداری رسید.

دراین مراسم که مدیران عامل هلدینگ انرژی، گروه اقتصادی تدبیر، شرکت نفت پارس و شرکت پالایش پارسیان‌سپهر حضور داشتند، با دستور محمد مخبر فرآیند اتان‌گیری دراین مجموعه آغاز شد. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام پس از بازدید هوایی ازاین مجموعه بزرگ که در شهرستان مُهر استان فارس قرار دارد، درجمع خبرنگاران گفت: با افتتاح این پالایشگاه گام بلندی در حوزه محیط زیست و جلوگیری از وجود مواد آلاینده در گاز طبیعی و همچنین جلوگیری از خام‌سوزی مواد ارزشمند داخل گاز طبیعی که در مصارف خانگی تبدیل به دود و مواد آلاینده می‌شود، برداشته شد.

وی افزود: میزان خوراک ورودی این مجموعه روزانه ۷۵ میلیون مترمکعب یعنی معادل تولید گاز در سه فاز پارس جنوبی و تولیدات آن سالانه ۳/ ۳ میلیون تن انواع ال‌پی‌جی و کاندنسیت است که ۲ میلیون تن از این محصولات صادر خواهد شد که مبلغ قابل توجه یک میلیارد دلار ارزآوری در سال برای کشور خواهد داشت.

مخبر به فناوری استفاده‌شده دراین مجتمع اشاره کرد و گفت: به جرات ادعا می‌کنیم که به‌روزترین تکنولوژی و فناوری‌های روز جهان در این حوزه با تکیه بر دانش متخصصان داخلی دراین پالایشگاه به کار گرفته شده و با راه‌اندازی آن جهش قابل توجهی در صنعت نفت کشور رخ خواهد داد.

وی افزود: از دیگر ویژگی‌های متمایز این مجموعه، توان بازیافت ۹۵درصدی اتان است که بالاترین توان خلوص در کشور به حساب می‌آید. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به بحث ایجاد اشتغال ازطریق بهره‌برداری از این طرح گفت: یکی از اهداف ستاد در این‌گونه پروژه‌ها تاکید بر ایجاد اشتغال و توسعه مناطق محروم است. در همین طرح بیش از ۵هزار شغل مستقیم و حدود ۲۰هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید و تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه، راه‌اندازی طرح ملی استحصال اتان که تا پایان امسال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید، نگینی بر تولید ملی و نماد توان متخصصان داخلی است.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند