قالیباف بیان کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که ما ۲ بحث مربوط به رفع تحریم و خنثی‌سازی تحریم را داریم، ولی مبنا و اساس برای ما در کشور خنثی‌سازی تحریم است‌. خنثی‌سازی تحریم راه رابرای رفع تحریم باز خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: مجموعه کارهایی که امروز در نمایشگاه دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان امام دیدم، یک نمونه مصداق عینی از این است که چگونه خنثی‌سازی تحریم را انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث کرونا ببینید چگونه مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام در کمترین زمان ممکن بیشترین امکانات را فراهم کردند، افزود: از یک ماسک ساده تا امروز که موضوع اولین واکسن در حال تست نهایی است، نشان می‌دهد که اگر معتقد به فرهنگ خداباوری و سنت‌های الهی باشیم و همان باوری که انقلاب را به پیروزی رساند و همان باوری که در دفاع مقدس آن افتخارات را مردم و شهدا آفریدند، همراه داشته باشیم می‌توانیم اثر تحریم را خنثی کنیم.

قالیباف در ادامه گفت: نکته دوم که باید به آن توجه کنیم مردم هستند و یکی از مشکلات این است که مسوولان ما مردم‌مان را باور ندارند.وی افزود: در این بازدید هر ۴ تحول و ۴ رکن اساسی شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را در مجموعه ستاد دیدم. وی با بیان اینکه همه پروژه‌هایی که امروز دیدم این چند ویژگی را داشتند، افزود: سهم مردم مستضعف در سرمایه‌گذاری از سهم خود ستاد اجرایی بیشتر است، باتوجه به اینکه از دید من در حوزه مدیریت؛ پول موضوع اول نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع اول در مدیریت خود مردم هستند و منابع انسانی مدیریت، پول و خلاقیت را با خود می‌آورند و امروز متاسفانه بخش‌های قابل توجهی از مجموعه‌های اجرایی ما از این فرهنگ فاصله دارند.

وی افزود: در حال حاضر تولیداتی انجام شده، اما نمونه آن هنوز وارد کشور می‌شود. ارز ترجیحی که امروز در کشور در حال هزینه است، در این هزینه هیچ سیاست‌گذاری درست، عرضه درست و کنترل درست که آثار آن در وضعیت مردم محروم مشهود باشد، نمی‌بینیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز از طرفی تلاش می‌کنیم که ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی کنیم، اما از طرفی دیگر ۵ میلیارد دلار را در ۹ ماه گذشته به بدترین شکل ممکن با سوء‌مدیریت توزیع می‌کنیم و نتیجه آن گرانی مرغ و دیگر اقلام اساسی می‌شود. ما در اصلاح ساختار بودجه و در بودجه ۱۴۰۰ حتما در مسیر صرفه‌جویی ارزی و مدیریت صحیح توزیع گام برمی‌داریم.

در ادامه این مراسم محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اظهار کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری باید آنقدر قدرتمند و قوی شویم که طرف مقابل بفهمد راهی به جز تحمل وجودمان ندارد. خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی این اتفاق در مولفه‌های مختلفی رخ داده است و امروز می‌بینیم که حتی ترامپ هم حرف‌هایی که رئیس‌جمهورهای قبلی آمریکا مبنی بر گزینه نظامی می‌زدند را نمی‌زد.

مخبر با بیان اینکه این موضوع آثار عجیبی دارد که کمتر به آن نگاه می‌کنیم، گفت: اولین اتفاقی که در افزایش درآمدهای ناشی از منابع طبیعی مانند نفت رخ می‌دهد، انبساطی شدن تصمیم‌ها در برنامه‌ها و بودجه‌های دولت است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه یکی از آثار درآمدهای نفتی گرایش به واردات است، گفت: قطع وابستگی بودجه به نفت، درخواست مقام معظم رهبری است و امیدوارم دولت و مجلس این موضوع را مدیریت کنند.

محمد مخبر خبر خوشی هم درخصوص آغاز فاز نخست تست انسانی «اولین واکسن ایرانی کرونا» داد و افزود: باتوجه به کسب مجوز وزارت بهداشت و طی مراحل موفق تست واکسن، از امروز ثبت‌نام افرادی که تمایل به مشارکت در مرحله تست نهایی واکسن ایرانی کرونا دارند آغاز می‌شود.

وی افزود: علاقه‌مندانی که شرایط سنی و جسمی لازم رادارند می‌توانند با مراجعه به سامانه ۴۰۳۰ دراین پروژه ملی ثبت‌نام کنند و با آنها تماس گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی نجات جان انسان‌ها است، گفت: دولت، مجلس و همه دستگاه‌هایی که توان دارند و فکر می‌کنند که می‌توانند یک واکسن ایمن را تا ورود این واکسن به بازار تامین کنند، موظف به انجام آن هستند.

مخبر بیان کرد: معنی کار ما این نیست که واردات انجام نشود، چراکه اگر یک واکسن ایمن در دنیا قابل تهیه است، حتما باید وارد شود. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه مسیری که ما رفتیم تبعات بسیار کمی دارد، افزود: ما در تمام بخش دارویی و تولیدات بخش کرونا در قیمت‌گذاری و توزیع دخالتی نداریم و همه اینها را در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهیم و خود وزارت بهداشت این موارد را تعیین می‌کند.

وی گفت: در ستاد اجرایی هیچ وقت در بخش تولیدات دارویی ما سودی را شناسایی نمی‌کنیم و نگاه و رویکردمان در بخش دارویی یک رویکرد اجتماعی است و نگاه اقتصادی نداریم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام افزود: ما در ستاد اجرایی به‌دنبال خدمت به مردم و حفظ جان مردم هستیم.

وی گفت: اجازه نخواهیم داد هیچ آدم نیازمندی در کشور به دلیل مسائل مالی نتواند از این واکسن استفاده کند و بخشی را به‌صورت رایگان در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می‌دهیم. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: زمانی که به مردم وصل شدیم، توانستیم ۱۵۱ هزار طرح را با ۱۰۵ هزار میلیارد تومان سرمایه و ۶۱۵ هزار اشتغال‌زایی انجام دهیم.

 در پایان مراسم ۲۸ هزار پروژه زیربنایی، اقتصادی و اشتغال‌زایی بنیاد برکت، به‌صورت آنلاین و ویدئو کنفرانسی، به بهره‌برداری رسید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند