در بهار ۹۹، به میزان ۴۱ درصد جمعیت ۱۵ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۹۸) ۷/ ۳ درصد کاهش یافته است. جمعیت شاغلان ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۲میلیون و ۹۶۳هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریبا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کاهش داشته است. بخش خدمات، کشاورزی، صنعت و ساختمان چهار حوزه اقتصادی اشتغال‌زای کشور هستند. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۹۹، بخش خدمات با ۷/ ۴۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۸/ ۳۱ درصد و کشاورزی با ۶/ ۱۸ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ساله حاکی از آن است که ۵/ ۲۴درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۹۹ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۹۸) ۲ درصد کاهش یافته است. بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸تا ۳۵ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار ۹۹، ۷/ ۱۶درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این درحالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ۹۸، به میزان ۵/ ۱ درصد کاهش یافته است. طبق گزارش‌های مختلف از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس، حدود ۲تا ۶ میلیون نفر در جریان کرونا بیکار شدند و شغل خود را از دست دادند که اکنون وزیرکار خبر از اشتغال مجدد ۴۰ درصد از افراد بیمه شده از کرونا داده است.

مصوبه ستاد کرونا برای مقرری بیمه بیکاران کرونا

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد آخرین آمار بیکاری نیز گفت: مرکز آمار ایران به‌عنوان مرجع آمار، نرخ بیکاری را اعلام می‌کند؛ البته به دلیل شرایط کرونا در کشور، فشار زیادی بر نیروی کار به ویژه بر بخش خدمات وارد شد و ما سعی کردیم این فشارها به حداقل کاهش پیدا کند و در این زمینه سامانه‌ای برای افراد بیکارشده از کرونا طراحی کردیم، البته ۴۰ درصد از افراد بیکار شده از کرونا، اشتغال مجدد پیدا کردند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد تشکیل کمیته دستمزد کارگران در سال آینده نیز گفت: جلسات کمیته‌های مزد به‌صورت مستمر برگزار می‌شود و در مورد پیشنهاد مزد منطقه‌ای، بررسی دستمزد موضوعی و سایر مباحث برگزار می‌شود، اما تصمیم‌گیری در مورد دستمزد سال آینده معمولا به روزهای پایان سال موکول می‌شود، به‌خاطر اینکه شاخص‌ بهای خرده‌فروشی کالاها و خدمات در کشور در روزهای پایان سال به و اقعیت نزدیک‌تر می‌شود و سعی می‌کنیم به‌گونه‌ای انتخاب شود که فشار کمتری به کارگران وارد شود.

او در مورد گلایه کارگران در پرداخت بیمه بیکاری و اینکه عده‌ای می‌گفتند بیمه بیکاری به‌صورت علی‌الحساب گرفته‌اند، گفت: در شرایط طبیعی، کسانی که به‌صورت اجباری بیکار و مشمول بیمه بیکاری می‌شوند، مسیر قانونی خود را طی می‌کنند، اما با بیکار شدن عده زیادی از کارگران به‌خاطر کرونا، با دو قانون بیمه بیکاری و نیز قانون مصوبه ستاد ملی کرونا مواجه شدیم که در قانون بیکاری مواد ۶ و ۷ در مورد مقرری بیمه بیکاری تصمیم گرفته می‌شود، اما ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد برای بیکارشدگان حداقل به اندازه ۵۰ درصد حداقل مزد باید پرداخت شود، بنابراین سامانه‌ای برای ثبت‌نام کارگران بیکار شده ظرف یک هفته طراحی کردیم و افراد بدون مراجعه حضوری، در این سامانه ثبت‌نام کردند و مقرری بیکاری هم گرفتند بدون اینکه مدارک آنها سیر بررسی قانونی را طی کند.

شریعتمداری گفت: برای بیکار شدگان اسفند سال قبل، فروردین و اردیبهشت امسال از ۲۵۰۰ میلیارد تومان تا ۳۶۰۰ میلیارد تومان افزایش پرداختی بیکاری را شاهد بودیم؛ همچنین بیش از ۸۰۰ هزار کارگر بیکار شده متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که به‌صورت طبیعی ۶ ماه طول می‌کشید تا مدارک آنها بررسی شود، اما طبق مصوبه ستادملی مقابله با کرونا قرار شد همه تقاضاها تایید شود و براساس آخرین پرداختی به کارگران، بیمه بیکاری انجام شود، زیرا مصوبه ستاد کرونا در حکم قانون بود. البته این قانون با قانون بیمه بیکاری قدری تفاوت داشت.

او گفت: به هر حال پرداخت به کارگران بیکار شده کرونا انجام شد و همه تلاش ما این است که بدون مراجعه حضوری کارگران این کارها انجام شود و جمع زیادی از کارگران خدماتی بیکار شده بودند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین افزود: وام معیشتی کرونایی هم برای کارگران پرداخت شد و قرار شد کسانی که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند، غیر از آنها که درآمد ثابت دارند، وام یک‌میلیون‌تومانی جدید کرونایی هم دریافت کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند