به گفته تاجیک، هر فردی که عملیات ارزی انجام می‌دهد و اقدام به واردات کالا می‌کند در صورتی که شفاف و قانونی عمل کرده باشد، ظرف ۲۴ ساعت می‌تواند کد رهگیری را دریافت کند. او ادامه داد: سال‌هاست کدرهگیری در فرآیندهای ارزی وجود دارد و حداقل از ابتدای سال ۹۷ این مهم برقرار بوده است. این موضوع که کد رهگیری موجب رسوب کالا شده است، ادعای صحیحی نیست؛ چراکه اگر این‌گونه بود، در دو سال اخیر باید منجر به رسوب کالا می‌شد. تاجیک با اشاره به اینکه در سال ۹۹ و تا انتهای آبان ماه، بانک‌مرکزی و بانک‌های عامل ۲/ ۳۲ میلیارد یورو کدرهگیری صادر کرده‌اند؛ تشریح کرد: صدور کد رهگیری به این معناست که فرآیند بانکی به پایان رسیده است و مجوز ترخیص از طرف بانک مرکزی صادر شده است. او اضافه کرد: مدیریت واردات در شرایط تحریم امری بسیار جدی و مهم تلقی می‌شود. در چنین شرایطی به میزان درآمدهای ارزی، ثبت سفارش انجام می‌شود و بخشی از کالاهای غیرضرور ممکن است؛ به‌دلیل اینکه اولویت کشور نیست، وارد نشود. بنابراین واردکنندگان کالاهای ضروری و مواد اولیه، در اولویت هستند و می‌توانند راحت‌تر نسبت به ورود کالا و خدمات خود اقدام کنند. این کارشناس بانکی در مورد کالاهای اساسی که گفته می‌شود در گمرک رسوب کرده است، توضیح داد: براساس مصوبات در سال جاری مقرر شده بود، ۸ میلیارد دلار واردات انجام شود که از این میزان تاکنون حدود ۷ میلیارد دلار تامین ارز از سوی بانک مرکزی انجام شده است و درخصوص تامین ارز برای کالای اساسی مطابق مصوبه دولت عمل کرده‌ایم و مشکلی از این باب وجود ندارد.

تاجیک ادامه داد: براساس مصوبه‌ای که ۱۲ آبان ماه سال جاری اعلام شد، هر واردکننده‌ای که به هر طریقی اقدام به تامین ارز کرده است، می‌تواند کالای خود را ترخیص کند و عملا در چنین فرآیندی کد رهگیری کنار گذاشته شد. از این رو پس از مصوبه یادشده انتظار می‌رفت، ترخیص کالا از اواسط آبان ماه با روند افزایشی همراه شود. تاجیک با اشاره به انتظارات برای افزایش پروانه‌های خروجی گمرک از اواسط آبان ماه، در مورد عدم تغییر روند توضیح داد: در نمودار تعداد پته‌های عبوری از گمرک، مجددا مشاهده می‌شود که به‌رغم حذف کدرهگیری از نیمه آبان، همچنان اتفاق خاصی در خروج کالا از گمرک رخ نداده است. بنابراین با توجه به این شواهد نمی‌توان مشکل عدم ترخیص کالا را در کدرهگیری و مباحث مرتبط با آن جست‌وجو کرد.

او ادامه داد: ذکر این نکته ضروری است که پروانه خروجی به این مهم اشاره دارد که تشریفات گمرکی برای کالا تمام شده؛ اما کالا هنوز خارج نشده است. پته‌های عبوری از گمرک نیز به خروج کالا از گمرک اشاره دارد. با این حال دو احتمال در مورد عدم ترخیص کالا وجود دارد: یا اینکه کالایی به معنای رسوبی نبوده وکالای در جریان بوده و روند معمول را طی کرده است یا اینکه مشکل از سمت کدرهگیری نیست و مشکل از سمت صادرکننده یا واردکننده یا سایر سازمان‌هاست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند