به گزارش خبرگزاری تسنیم، شورای عالی هماهنگی اقتصادی، جزئیات پرداخت بیش از ۷ هزار میلیارد تومان وام کرونایی را منتشر کرد. پرداخت تسهیلات حمایتی به فعالان اقتصادی و شاغلان کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا در ۱۴ رسته منتخب و شناسایی شده توسط وزارت کار از ۱۳ خرداد ماه آغاز شد؛ بر این اساس ۱۴ رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش‌فرمایی بودند، در سامانه کارآ ثبت‌نام و از تسهیلات مذکور بهره‌مند شدند.

در همین راستا، حدود ۸۵۰ زیررسته شغلی آسیب دیده از شیوع کرونا با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی شناسایی و اعلام شد که از مجموع سه میلیون بنگاه آسیب‌دیده ۳/ ۱ میلیون واحد بیمه شده و دارای کد کارگاهی و ۷/ ۱ میلیون واحد، فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند. فارغ از رسته‌های شغلی، وزارت کار یک میلیون واحد اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا را هم شناسایی و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرد.

پرداخت تسهیلات کرونا به دو گروه از بنگاه‌ها صورت گرفت؛ اول کارگاه‌هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده‌اند که به ازای هر نیروی انسانی در این کارگاه‌ها، مبلغ ۱۶میلیون تومان وام اختصاص یافت و در واحدهای کسب‌وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیرمستقیم از کرونا آسیب دیده‌اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شد. نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال‌جاری و به مدت دو سال است؛ وثایقی که برای دریافت تسهیلات توسط بانک‌ها دریافت می‌شود نیز متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

براساس گزارشی که توسط دبیرخانه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سی امین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا ارائه شدتاکنون مجموع تسهیلات پرداختی به شرکت‌های بزرگ حمل و نقل هوایی و ریلی معادل ۱۷۸۵ میلیارد تومان و رسته‌های ۱۴ گانه بیشتر آسیب‌دیده معادل ۵۵۸۳ میلیارد تومان بوده است.  مهلت ثبت‌نام در سامانه کارآ نیمه مهرماه پایان یافته اما فرآیند پرداخت به متقاضیانی که مراحل ثبت تقاضای خود را تا پایان مهر کامل کرده‌اند، تا پایان آبان ماه ادامه خواهد داشت.  تا امروز ۵۶درصد از کل درخواست‌های رسته‌های ۱۴گانه یعنی مجموعا بیش از ۵۵۸۳ میلیارد تومان به پرداخت رسیده و ۴۴ درصد دیگر که معادل ۴۲۰۰ میلیارد تومان است در فرآیند پرداخت قرار دارد. از این مقدار، قرارداد پرداخت ۱۶۴ میلیارد تومان منعقد شده و قرارداد پرداخت ۲۵۳ میلیارد تومان نیز به تصویب رسیده و آماده انعقاد است.  همچنین ۳۵۱۲ میلیارد تومان قرارداد نیز در دست بررسی شعب بانکی است و مراحل پایانی را از سر می‌گذراند. افزون بر این قرارداد تسهیلات ۳۷۳ میلیارد تومان هم مراحل اولیه تایید را در استان‌ها طی می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند