به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی، در این نشست که به‌صورت مجازی برگزار شد، علی‌حسین شهریور، مدیرکل امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به جایگاه مهم دو کشور و روابط دیرینه‌ای که دارند در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانند کارهای مشترک انجام دهند و از ظرفیت‌های موجود برای ارتقای سطح تعاملات و روابط دو جانبه  بهره گیرند. او در ادامه با اشاره به سفر وزیر وقت کار و رفاه اجتماعی مکزیک در سال ۲۰۱۵ به ایران به دستاوردها و نتایج این سفر اشاره کرد وگفت: در این سفر یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور منعقد شد و در سفر وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران به مکزیک نیز برنامه اقدام مشترک همکاری‌ها میان دو وزارتخانه به امضا رسید. شهریور، همچنین به دیدار هیات جمهوری اسلامی ایران از وزارت کار و رفاه اجتماعی مکزیک و آشنایی با اقدامات آن در موضوعات مختلف به‌ویژه شیوه‌های مقابله و مبارزه با فقر چند بعدی پرداخت و گفت: تبادل هیات و امضای اسناد همکاری، نشان‌دهنده وجود اراده مقامات عالی دو کشور برای ارتقای همکاری‌های مشترک و دوجانبه است. وی افزود: ما از اقدامات عملی برای اجرایی کردن اسنادی که بین دو وزارتخانه امضا شده استقبال می‌کنیم و اطمینان داریم همکاری در حوزه کار و رفاه اجتماعی موجب توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط بین دو کشور خواهد شد.

شهریور در ادامه بر تبادل تجربیات،اطلاعات و دانش فنی در حوزه‌های کار و اشتغال، حمایت‌های اجتماعی، رفاه اجتماعی، بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، توانمندسازی زنان، سالمندان و کودکان تاکید کرد. در ادامه نشست، خانم «اینگرید آمالیاسبالوس کایستاردو»، مدیرکل روابط میان سازمانی و امور بین‌الملل وزارت کار و رفاه اجتماعی مکزیک هم با ابراز خرسندی از روابط میان دو کشور گفت: ابتکار عمل برای از سرگیری روابط و ارتقای سطح همکاری‌ها میان دو وزارتخانه در چارچوب یادداشت تفاهمی که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به امضا رسیده را به فال‌نیک می‌گیریم. او هدف از سازوکارهای همکاری مشترک را پیشبرد فعالیت‌های دو جانبه و بهبود وضعیت کاری شهروندان عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه اقدام مشترک و نیز یادداشت تفاهم همکاری که قبلا به امضا رسیده به دنبال برنامه‌ریزی برای تبادل اطلاعات و نیز اقدامات مشترک مناسب و تمرکز ویژه روی سلامت و بهداشت کاری در راستای منافع عمومی هستیم. او موضوعاتی مثل مراقبت اجتماعی، کار شایسته و نیز گروه‌های آسیب‌پذیر را از دیگر محورهایی عنوان کرد که دو طرف می‌توانند همکاری داشته باشند.

در ادامه نشست «عمر نسیب استیفان» مدیرکل رفاه اجتماعی، «کوینتا لاکونزکروز» مدیر ایمنی و بهداشت شغلی، «مارتا ایزابل لوپز اسکوبار» مدیر سیاست‌های کار و کار شایسته مکزیک گزارش کاملی از وضعیت تامین‌اجتماعی و سایر اقدامات انجام شده در این حوزه ارائه کردند. علیرضا قزیلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک نیز با ابراز خرسندی از برگزاری کارگروه مشترک همکاری‌های دو وزارتخانه آمادگی خود را برای تحکیم مناسبات و توسعه روابط میان دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و ایالات‌متحده مکزیک اعلام کرد. همچنین علی مظفری مدیرکل بازرسی کار، مریم میرمالک مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمند‌سازی، محمد محمدی مدیرکل ثبت بیمه شدگان تامین اجتماعی و رضا شریعت مدیر آموزش موسسه کار و تامین‌اجتماعی جمهوری اسلامی ایران نیز گزارش کاملی را از وظایف و اقدامات مجموعه‌های یاد شده به طرف مکزیکی ارائه و بر ارتقای سطح همکاری‌ها تاکید کردند.

تاکید بر وجود اراده عملی برای ارتقای همکاری‌ها در زمینه کارشایسته و رفاه اجتماعی، اجرایی شدن برنامه اقدام مشترک در چارچوب یادداشت تفاهم همکاری و نیز تداوم و برگزاری سه نشست مجازی در ماه‌های پیش‌رو با موضوع «تامین اجتماعی» (قوانین و مقررات بازنشستگی و بازنشستگی پیش از موعد، نحوه پوشش بیمه اجباری و اختیاری)، «سیاست‌های اشتغال و واکنش‌ها به کووید-۱۹»، تبادل تجربه در زمینه «سنجش فقر چند بعدی» با مشارکت سازمان کونوال و همچنین همکاری در سازمان بین‌المللی کار از جمله محورها و موضوعاتی بود که طرف ایرانی برای تداوم همکاری‌ها پیشنهاد داد. طرف مکزیکی با استقبال از پیشنهادهای طرف ایرانی محورهایی مثل «خود بازرسی‌ها» در زمینه ایمنی و بهداشت کار و نیز مبحث اشتغال جوانان را از دیگر موضوعاتی دانست که می‌تواند محور همکاری‌های دو طرف قرار گیرد. در ادامه مقرر شد پیشنهادها و محورهای مطرح شده در این نشست تدوین و از مجاری دیپلماتیک به امضای دو طرف برسد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند