فرحی افزود: حالا با ایجاد قرارگاه مهارت‌آموزی، در واقع سرباز یک مهارتی را فرا گرفته که حدود دوسال برای یادگیری و آزمون و خطای آن فرصت داشته، سپس یک مدرک معتبر مهارتی گرفته که همین موضوع اعتماد به نفس و امتیاز فرد را برای ورود به بازار کار افزایش می‌دهد و در نهایت هم با آنچه فراگرفته و توافقاتی که قرارگاه انجام داده است، این فرد در اولویت استخدام و جذب در سازمان‌های مختلف قرار خواهد گرفت. وی درباره چرایی ورود به موضوع مهارت‌آموزی نیز گفت: نیروهای مسلح وظیفه تامین امنیت ملی را برعهده دارند و امروز دیگر همه می‌دانند که امنیت موضوعی چندوجهی است. پس رفع هر چیزی که امنیت ملی کشور را مخدوش کند در راستای ماموریت ما قرار دارد. حالا وقتی چند میلیون جوان بیکار باشند، آیا این موضوع به امنیت ملی آسیب نمی‌زند؟ این یک تهدید بزرگ امنیت ملی است و مقابله و رفع آن را در حد توان وظیفه خود می‌دانیم. فرحی ادامه داد: نیروهای مسلح پیشانی بحران‌زدایی است و همان‌طور که در سایر بحران‌ها و مشکلات نظیر کرونا، سیل، زلزله و... وارد شدیم در بحث ایجاد شغل هم با وجود اینکه وظیفه اصلی ما نیست، وارد موضوع شده و به کمک دیگر دستگاه‌ها آمده‌ایم. فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح از بیکار خواندن سربازان نیز انتقاد کرد و گفت: طرح چنین موضوعاتی در هر سطحی یک صحبت خام و نپخته است. اتفاقا در سال‌های اخیر حجم کار سربازان به دلایل مختلفی از جمله ارتقای سطح تحصیلات و... افزایش یافته و تخصصی‌تر هم شده است. اتفاقا قرارگاه هم در همین زمینه فعال است تا حالا که حجم کار سربازان بیشتر و تخصصی‌تر شده، آن را به یک مهارت هم گره بزند.

وی ادامه داد: در همین راستا نیز از مشمولان و سربازان در بدو ورود به خدمت آزمون ادواری مهارت‌سنجی گرفته می‌شود. حتی با طراحی سامانه سرباز ماهر از جوانان قبل از اعزام به سربازی نیز خواسته شده اگر مهارتی دارند به ثبت برسانند تا جذب و پذیرش این سربازان بر حسب مهارتشان انجام شود.  وی با بیان اینکه در دوره‌های اخیر اعزام حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد سربازان ما با یک مهارت وارد مراکز آموزشی و نیروهای مسلح شده‌اند، گفت: عمده این افراد در آزمون‌ها شرکت کرده و گواهینامه معتبر گرفته‌اند. باقی سربازان نیز دو سال فرصت دارند تا در رشته مورد علاقه خودشان مهارتی را کسب کرده و گواهینامه بگیرند. فرحی از ایجاد محیط‌هایی برای آموزش در محیط واقعی کار در نیروهای مسلح نیز خبر داد و گفت: قرار شد تمام کارگاه‌هایی که در نیروهای مسلح قرار دارند در پورتال فنی‌حرفه‌ای ثبت شود که تعداد این کارگاه‌ها درحال‌حاضر به بیش از ۵ هزار کارگاه در ارتش، ناجا و سپاه پاسداران رسیده است. البته طبق برنامه‌ریزی‌های ما تعداد این کارگاه‌ها تا پایان سال باید به حدود ۱۵ هزار عدد برسد. حالا اگر در این کارگاه‌ها تنها بین سه تا چهار سرباز در سال آموزش ببینید، می‌توان گفت که از طریق همین ظرفیت سالانه تنها حدود ۵۰ هزار سرباز تحت آموزش قرار گرفته‌اند.

وی به معضل نداشتن سابقه کار در پذیرش و جذب افراد نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که هنگام استخدام دارای اهمیت است، موضوع سابقه کار است. ما دو سال سربازی را برای فردی که مهارتی داشته یا کسب کرده به‌عنوان سابقه کار نیز لحاظ کرده و گواهی مربوط به آن را نیز پس از پایان خدمت در اختیار سرباز قرار خواهیم داد که این کار از طریق سامانه ماهرسان درحال انجام است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند