مدیرکل اموال دولتی و اوراق بهادار وزارت اموراقتصادی و دارایی افزود: قریب به یقین هیچ‌کدام از این املاک استفاده نمی‌شده و مازاد مطلق بوده است. سال‌های سال متروکه بوده و پرت مانده است. این املاک با ارزش نیستند و مثلا ۵۰ سال است که بلااستفاده مانده که شامل مدارس و خانه‌های بهداشت متروکه و نظایر آن است.

دادگر در پاسخ به این سوال که چگونه است که مسوولان آموزش و پرورش از کمبود مدرسه گلایه می‌کنند اما اکنون مدرسه متروکه داریم، بیان کرد: در این زمینه روی کشورهای فرانسه و ژاپن مطالعاتی انجام شد. آنها در یک منطقه یک مجتمع آموزشی با تمامی امکانات ایجاد می‌کنند تا تمام اهالی آن منطقه را پوشش دهد. اما در کشور ما در برخی مناطق ابتدا و انتهای یک خیابان دو مدرسه وجود دارد و معلوم است که با این روش متروکه و فرسوده می‌شوند و صرفه نخواهند داشت. وی ادامه داد: درحال‌حاضر مجوز فروش آنها صادر و به دستگاه‌ها اعلام شده است. این املاک در استان‌های مختلف بوده و برای آن دستورالعمل محکمی تهیه شده که معضلاتی مانند خصوصی‌سازی را نداشته باشد. کارگروه استانی مدارک و چک‌لیست را بررسی و به وزارت اقتصاد ارسال می‌کند تا مباحثی مانند معارض، دعوای حقوقی، اختلاف و نظایر آن نداشته باشد. همچنین املاک بی‌سند نباشد و حتما بلا استفاده بوده و به درد مولدسازی هم نخورد.

مدیرکل اموال دولتی و اوراق بهادار وزارت اموراقتصادی و دارایی افزود: در مرحله بعد دستگاه وارد فرآیند مزایده شده و در سامانه تدارکات دولت آگهی مزایده منتشر می‌شود و فرآیند تشریفات مزایده معمولا چند ماه زمان می‌برد. وی با بیان اینکه آیین‌نامه از اول خرداد ابلاغ و فرآیند عملیاتی تیر و مرداد شروع شده است، گفت: اوضاع فروش خوب است و امیدواریم آبان و آذر واریزی‌ها به خزانه وجود داشته باشد. در دستورالعمل شماره حساب خزانه نیز وجود دارد تا برگشت از خزانه برای تکالیف بودجه انجام شود. دادگر در پاسخ به این سوال که منابع فروخته شده از اموال مازاد بانک‌ها طبق گزارش دیوان محاسبات به خزانه واریز نشد، تصریح کرد: بانک‌ها و شرکت شرایط متفاوت دارند. این آیین‌نامه مربوط به دستگاه‌ها و موسسات دولتی است. ما به شرکت‌ها و بانک‌ها ورود نکردیم. این مقام مسوول تاکید کرد: یکی از ابهامات و مباحث این بود که در لحظه آخر تصویب و تایید بودجه سال ۹۹، اموال مازاد قوه قضائیه کنار گذاشته شد و بسیاری از املاک مازاد و متروکه متعلق به سازمان زندان‌ها است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند