تاسیس اتحادیه تعاونی‌های دانش‌بنیان به‌زودی

وی از ثبت اتحادیه سراسری تعاونی‌های دانش‌بنیان در آینده بسیار نزدیک خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۹ توسعه فعالیت‌های نوآورانه و دانش‌بنیان با شدت بیشتری در اتاق تعاون درحال پیگیری است؛ به نحوی که محور فعالیت تمامی حوزه‌های موجود را بحث دانش‌بنیان بودن شامل می‌شود. رئیس اتاق تعاون ایران از شناسایی ۹۴ هزار و ۱۴۶ تعاونی فعال تا پایان سال گذشته خبر داد و گفت: این تعداد تعاونی برای یک میلیون و ۷۷۱ هزار و ۳۴۵ نفر اشتغال‌زایی داشته‌اند.

به گفته عبداللهی، هر تعاونی به‌طور متوسط برای ۱۷/۸ نفر شغل ایجاد کرده و بیشترین گرایش طبق آمارهای موجود تا پایان سال ۱۳۹۸ در حوزه «خدمات و کشاورزی» با سهم ۵۲ درصد بوده است. وی با اشاره به توسعه و تقویت صادرات تعاونی‌ها اظهار کرد: با توجه به آنکه در قواعد بین‌المللی شرکت‌های دارای ساختارهای مردمی‌تر، از شمول تحریم‌ها دورتر هستند و بخش تعاون، بخش مردمی اقتصاد به‌شمار می‌رود، یکی از تاکیدات برای توجه دولت به بخش تعاون، از این منظر است تا نقش تعاون در توسعه صادرات غیرنفتی در دوران تحریم برجسته‌تر شود؛ ولی متاسفانه این ظرفیت از دید دولت مغفول مانده است.

راه‌های توسعه صادرات غیرنفتی تعاون

عبداللهی افزود: به‌دلیل محدودیت‌های مرزی در شرایط کرونا و دیگر چالش‌های موجود می‌توان با روش‌هایی مثل پیمان‌های پولی دوجانبه یا استفاده از ارزهای رمز پایه، صادرات غیرنفتی بخش تعاون را توسعه داد. به اعتقاد رئیس اتاق تعاون ایران، وجود بخشنامه‌های مکرر و عدم ثبات آنها در حوزه تجارت خارجی یکی از مشکلات پیش‌رو برای استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون کشور است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند