به گزارش «ایرنا»، «محمد شریعتمداری» در دیدار با مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از همسان‌سازی حقوق بازنشستگی و مستمری بیمه‌شدگان صندوق بیمه اجتماعی خبرداد و افزود: با این اتفاق، ۲۶ درصد به مجموع دریافتی مستمری‌بگیران صندوق افزوده خواهد شد. وی اضافه کرد: در دو سال اخیر با تلاش مدیران صندوق، ارزش دارایی‌های موجود از ۱۳ هزار میلیارد تومان به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

وزیرتعاون با یادآوری اینکه در عمر انقلاب اسلامی خدمات ارائه‌شده به مجموعه روستاها بی‌نظیر بوده است، افزود: از اوایل انقلاب تاکنون با تلاش گروه‌های جهادی و مردمی به ایجاد زیرساخت‌ها و فعالیت‌های زیربنایی توجه شد و تاکنون بیش از ۹۰ درصد روستاهای صعب‌العبور گازرسانی شده‌اند. وی با بیان اینکه قدم بعدی خدمت به کشاورزان و روستاییان جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر و ایجاد زمینه اشتغال در روستاها بود، اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب با برداشت یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان و اختصاص آن به مجموعه جامعه روستایی و بخش‌های زیر۱۰ هزار نفر، شاهد این بودیم که براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد به ۳/ ۲۵ درصد افزایش یافت و روند مهاجرت در برخی از روستاهای کشور معکوس شد.

شریعتمداری افزود: یکی عوامل مهم توسعه روستاها، برخورداری از نظام بیمه حمایت‌های اجتماعی است که ۱۵ سال پیش با تصویب قوانین و مقررات ذی‌ربط آغاز شد و درطول دولت‌ها ادامه یافت و ما سعی کردیم ضریب نفوذ بیمه را افزایش دهیم که این موضوع، ماندگاری جمعیت همراه با ایجاد زیرساخت‌ها، توسعه اشتغال در سطح روستایی و ایجاد امید برای آینده در دوره بازنشستگی و از کار افتادگی را به دنبال داشته باشد. وی از ارائه ۱۱۳ هزار بسته ۳۰۰‌هزار تومانی به مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر که در ایام کرونا زندگی آنها با مشکل روبه‌رو شده است خبر داد و گفت: به بیمه‌شدگان مبتلا به بیماری کرونا نیز مبلغ ۲۰۰ هزار تومان کمک هزینه داده شده است.

وزیر تعاون از همسان‌سازی حقوق بازنشستگی و مستمری بیمه‌شدگان صندوق بیمه اجتماعی خبر داد و گفت: با این اتفاق، ۲۶درصد به مجموع دریافتی مستمری بگیران صندوق، اضافه خواهد شد. شریعتمداری با تاکید بر تقویت فرهنگ استفاده از بیمه روستاییان و عشایر به اصل۲۹ قانون‌اساسی اشاره کرد و گفت: روستاییان بخش قابل‌توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و همواره در توسعه کشور پیشتاز بوده‌اند و کار صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، برای این قشر، کار مقدسی است.

وی افزود: بیمه اجتماعی روستاییان مرز ظریفی بین بیمه حمایتی و بیمه اجتماعی اقتصادی است، از این‌رو باید محصولات آن بیشتر شود که اشتیاق بیشتری را برای عضویت در صندوق به‌وجود آورد، همین‌طور می‌توانیم اقشار دیگری را مشمول استفاده از بیمه کرد و سطوح فعالیت صندوق را گسترش داد.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، شفاف‌ترین صندوق بیمه کشور

وزیر تعاون شفافیت را موضوع بسیار مهمی دانست و تاکید کرد: امروز، شفاف‌ترین صندوق بیمه کشور از نظر ارائه صورت‌های مالی به بازار بورس کشور، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایراست و این صندوق همه برنامه‌های آتی خود را در اختیار بورس قرار داده و اطلاعات آن از طریق بورس در اختیار مردم قرار گرفته و این یک قدم مثبت در راستای شفافیت و صیانت از دارایی‌های صندوق است.

وی با اشاره به طراحی سیستم CRM در صندوق‌های بیمه‌ای کشور گفت: این سیستم از اوایل شهریورماه برای صندوق بازنشستگی، تامین‌اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر راه‌اندازی می‌شود و مردم می‌توانند تقاضاهای خود را به‌صورت یکپارچه از طریق آن سیستم مطرح کنند.

شریعتمداری گفت: تقویت و نهادینه‌سازی بیمه‌های اجتماعی در کشور به‌عنوان یک هدف و راهبرد در دولت تدبیر وامید بوده و امیدوارم این هدف در این مجموعه محقق شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: گسترش ضریب پوشش بیمه‌های اجتماعی، یک هدف اساسی است که باید یک برنامه عملیاتی روشن برای آن تدوین و به کاهش محرومیت در سطوح مختلف روستایی منجر شود و شرایطی را فراهم کند که جامعه روستایی از فقر در امان بماند.

این مطلب برایم مفید است
36 نفر این پست را پسندیده اند