به گزارش «ایبِنا» در پنجاه و یکمین جلسه از سلسله نشست‌های نقد و اندیشه با موضوع «سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه‌سازی مخاطبان» صمد سلامی رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه گفت: عمده جرائم در فضای مجازی مربوط به کلاهبرداری‌ها به روش‌های مختلف است و چنانچه روی ارتقای آگاهی‌های عمومی تمرکز شود، می‌توان از وقوع این نوع جرائم پیشگیری به‌عمل آورد. رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه‌قضائیه اضافه کرد: قبل از اینکه سرویس‌ها همه‌گیر شود، باید به‌عنوان حاکمیت و جامعه پیشگیری، تدابیر پیشگیرانه را تبیین کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه چند راهبرد در موضوع پیشگیری از وقوع جرم در معاونت اجتماعی قوه‌قضائیه تعریف شده، گفت: ارتقای آگاهی‌های عمومی، سلب فرصت از افراد برای ارتکاب جرم و افزایش خطر دستگیری است. سلامی یکی از مهم‌ترین راهبردهای قوه‌قضائیه را ارتقای آگاهی‌های عمومی دانست و افزود: باید پذیرفت که چنانچه شخصی که مورد آماج جرم قرار می‌گیرد، آموزش‌ها و اطلاع‌رسانی‌های لازم را ندیده باشد به مجرم در ارتکاب جرم، کمک می‌کند. سلامی گفت: یک انتظار مهمی که از مردم می‌توان داشت، بحث مسوولیت‌های اجتماعی است که افراد حس مسوولیت‌پذیری داشته باشند و نسبت به وقوع جرائم در فضای مجازی بی‌تفاوت نباشند و چنانچه به جرمی در این فضا برخورد کردند، با مراجعه به سایت معاونت اجتماعی قوه‌قضائیه یا پلیس فتا آن را گزارش دهند. براساس این گزارش، علی‌محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا هم گفت: امروز مردم زمان زیادی را به حضور در فضای مجازی اختصاص می‌دهند و پلیس فتا تلاش می‌کند با هشدارهای لازم در مقطع زمانی که در آن قرار داریم (شیوع ویروس کرونا) همزمان با افزایش استفاده از فضای مجازی، متناسب با موضوع‌های مختلف همچون فضای کنکور یا ثبت‌نام وام ودیعه مسکن و... به مردم هشدار دهیم تا نسبت به سوءاستفاده‌ها آگاهی پیدا کنند. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ضمن تاکید بر اینکه مسوولان باید قبل از هر فراخوانی جنبه‌های احتمالی وقوع جرم را در نظر بگیرند، گفت: ماه‌های گذشته همزمان با صدور فراخوان‌ها برای آزادسازی سهام عدالت، دریافت وام یک‌میلیون تومانی کرونا یا وام ودیعه مسکن و... شاهد بودیم که موجی از جرائم شکل گرفت. وی خاطرنشان کرد: پلیس فتا تلاش کرد  دستگاه‌های مرتبط را آگاه سازد تا قبل از اینکه فراخوانی را صادر کنند، حتما راه‌کارهایی که باعث سوءاستفاده مجرمان حرفه‌ای می‌شود را بررسی کنند.

 رجبی با بیان اینکه یکی از محاسن فناوری اطلاعات، قابل پیشی‌بینی بودن است گفت: استفاده از فناوری اطلاعات موجب می‌شود که بتوان بسیاری از مسائل را پیش‌بینی، طراحی و به شکل درست پیاده‌سازی کرد؛ بنابراین چنانچه به این مساله توجه شود، می‌توان از وقوع بسیاری از جرائم پیشگیری به‌عمل آورد. وی درباره اینکه در ایام شیوع کرونا بیشترین جرائم مربوط به چه حوزه‌هایی بوده، افزود: باوجود پایش‌های متعدد همچنان جرائم مالی در صدر جرائم رایانه‌ای قرار دارند و در رتبه بعدی جرائم مرتبط با اشخاص و آزارهای اینترنتی و ایجاد مزاحمت‌ها و هتک حیثیت قرار دارد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا اضافه کرد: در مورد جرائم مالی یکی از نکاتی که باید توجه شود، دارایی افراد مورد دستبرد قرار می‌گیرد که با تشکیل پرونده تا حدود زیادی این مبالغ قابل‌برگشت است و با دستگیری مجرم پرونده فیصله پیدا می‌کند، اما در مورد جرائم مرتبط با اشخاص مثل هتک حیثیت و انتشار تصاویر خصوصی، حتی با پیدا شدن مجرم، اثرات جرم حل نمی‌شود و از کاربران فضای مجازی درخواست می‌شود به حوزه حریم خصوصی خود توجه ویژه‌ای داشته باشند،زیرا عمده جرائم در این حوزه هم ناشی از غفلت و اعتماد به کاربران مجازی است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند