به گزارش «ایرنا» عبدالناصر همتی روز جمعه در صفحه اینستاگرام خود، ضمن ارائه توضیحاتی درمورد رشد نقدینگی سال ۹۸ و سه‌ ماه اول سال ۹۹ نوشت:‌ کارشناسان اقتصادی در این روزها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شایسته است توضیح لازم داده شود.

وی ادامه داد: این کارشناسان، رشد نقدینگی  سال ۹۸ و سه‌ ماه اول ۹۹ را بسیار زیاد می‌دانند. رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط۵۰ سال اقتصاد بوده است؛ اما به‌رغم کسری بودجه قابل توجه دولت، فاصله چندانی با آن متوسط نداشته است و رشد ۸/ ۸ درصد آن در سه ماه اول سال٩٩ نیز، چندان فاصله معناداری با رشدهای فصلی سال‌های قبل ندارد.

همتی تصریح کرد: البته رشد نقدینگی همواره یک پدیده ساختاری در اقتصاد ایران بوده است. نکته‌مهم این است که حجم نقدینگی موجود و حتی رشد کنونی آن، نمی‌تواند موجب آن تورم بالایی بشود که پیش‌بینی می‌کنند؛ چراکه بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: در واقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تامین مالی کسر بودجه از اوراق، به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است؛ بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود. البته، لازم است سیاست‌‌های احتیاطی کلان در بقیه بخش‌های اقتصاد کلان بادقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شود و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزی خنثی نشود.

همتی ادامه داد: تا آنجا که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعا بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین‌بانکی و در دامنه دالان کف و سقف که از فردا بین ۱۳ و  ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود.

وی افزود: امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسوولیت‌شناسی لازم، با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کنند و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته‌‌بازی یا تحریک انتظارات شود، دوری کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند