در بین بخش‌های مختلف بالاترین نرخ تورم مربوط به آب و برق با ۳۱/ ۱۵ درصد بوده است و پس از این بخش نیز انرژی با ۸/ ۱۲ درصد قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با ۷۹/ ۸ درصد و مواد غذایی و نوشیدنی با ۰۵/ ۱۰ درصد بوده است.

 از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است و کاهش مجدد قیمت‌ها در ماه مارس خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب خواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده‌اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد، با ۱/ ۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۶۵/ ۱۱ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده هفت ماه اخیر محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه مارس ۵۷/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده که کمترین تورم ثبت شده این کشور از ژوئن سال قبل تاکنون بوده است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته ۸۴/ ۱۱ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۳۵/ ۲۰ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۵۵/ ۸ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۵/ ۸ را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند و بانک مرکزی نیز پیش‌بینی کرده تورم تا پایان امسال به ۳۲/ ۸درصد برسد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند