۱- توصیه‌های آموزشی و بهداشتی در زمینه پیشگیری، درمان‌های اولیه و مراجعات تخصصی همچنان به‌عنوان نیاز اولیه مردم در دستور کار رسانه‌ها قرارگیرد که همچون روزهای گذشته تاکید بر توجه، استناد و اعتماد به اطلاعات دقیق منتشره توسط وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی است.

۲- به‌عنوان ابتدایی‌ترین عنصر فعالیت حرفه‌ای «اصالت اطلاعات» منوط به اعلام هویت و منبع خبر و اطمینان باز نشر‌دهنده از محتوای صحیح است؛ در این صورت مانع از هرگونه سوء‌استفاده و سوءبرداشت و انتشار اخبار جعلی با هویت نامعلوم و بعضا محتوای ارسال شده از بیرون کشور خواهیم شد.

۳- فراموش نکنیم انتشار یا بازنشر یک خبر که از صحت آن اطمینان نداریم، خسارت بیشتری از عدم انتشار آن دارد، زیرا قطعا خسارت انتشار چنین اخباری در موضوعاتی که با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد، غیر قابل جبران و بعضا فاجعه‌بار خواهد بود.

۴- نظرات فردی با توجه به تخصصی بودن موضوع «ویروس کرونا» که با امنیت روانی و جان هموطنان‌مان گره خورده، در کنار انتشار گمانه‌ها، احساسات و برداشت‌های فردی که بسیاری از سر دلسوزی است نباید جایگزین تصمیمات تخصصی و عمومی دستگاه‌های مسوول در مواجهه با این شرایط شود.

۵- «اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف» ممانعت از هرگونه پنهان‌کاری به هر دلیل و نیتی، دستور صریح رئیس‌جمهور محترم به همه دستگاه‌ها است و انتظار این است با مرجعیت دادن به اطلاعات دقیق و مبتنی بر واقعیت و مستند به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این مهم را ممکن کنیم.

۶- تصمیم در مورد وضعیت عادی شدن هرگوشه از جغرافیای ایران بر عهده متخصصان متولی در هر منطقه است؛ و به صورت طبیعی متولیان از هرگونه پیشنهاد سازنده استقبال می‌کنند، اما انتظار نمی‌رود نظرات و دیدگاه‌های افراد مختلف غیر‌متولی و غیرمتخصص و در بسیاری از موارد با هدف دلسوزی قابل تقدیر،جایگزین تصمیم متخصصان و متولیان دستگاه‌ها شود. همه وظیفه داریم مانع از ایجاد شبهه و تردید  نزد افکار عمومی درموضوعات ملی شویم. بی‌شک نهادهای متولی هرگونه تصمیم مبتنی بر صیانت حداکثری از مردم در برابر این بحران را اتخاذ کرده و برهمین مبنا شرایط هفته آتی را بر اساس برآوردهای هر منطقه ارزیابی و اجرا خواهند کرد.

۷- غلبه بر بحران، اقتدار در تصمیم بهنگام و عبور از بحران نیازمند اجماع ملی و حمایت همه‌جانبه از تصمیم متولیان متخصص و فداکار حاضر در میدان بحران است؛ و این مهم، اهتمام ملی و حمایت رسانه‌ای را برای تبیین و تشریح برای همکاری همبستگی و مشارکت ملی را  می‌طلبد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند