به گزارش «ایبِنا» از وال‌استریت ژورنال، براساس اعلام فدرال‌رزرو، مجموع تولید صنعتی، میزان تولیدات کارخانه‌ها و معادن در ماه دسامبر ۴/ ۰ درصد پایین آمده بود؛ این در حالی است که این رقم پیش از این ۳/ ۰ درصد اعلام شده بود.

تولید صنایع خدماتی ماه گذشته ۴ درصد کاهش داشت به‌طوری که خدمات برق و گاز طبیعی به ترتیب ۲/ ۳ و ۷/ ۷درصد افت داشته است و دلیل این امر نیز کاهش مصرف انرژی آمریکایی‌ها در جریان ژانویه بوده که نسبت به همیشه گرم‌تر بود.

فدرال‌رزرو آمریکا اعلام کرده که تولید کارخانه‌ای این کشور ۱/ ۰ درصد در ژانویه کاهش یافته که درست مطابق با پیش‌بینی‌ها بوده اما تولید کارخانه‌ای در دسامبر برخلاف گزارش قبلی رشد ۲/ ۰ درصدی، تنها ۱/ ۰ رشد داشت.

علاوه بر این، مشکلات به وجود آمده برای شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز در کاهش تولیدات صنعتی آمریکا تاثیر داشته است. این شرکت، تولید بوئینگ ۷۳۷ مکس را در ژانویه متوقف کرد که منجر به کاهش ۴/ ۷درصدی تولیدات بخش صنایع هوایی و افت ۱/ ۰ درصدی مجموع تولیدات کارخانه‌ای این کشور شد. در سال منتهی به ژانویه تولید کلی کارخانه‌ای آمریکا با کاهش ۸/ ۰درصدی مواجه شد. تولید تجهیزات هوافضا و سایر تجهیزات متفرقه بخش حمل و نقل در ماه دسامبر ۲۰۱۹ جهشی ۵/ ۰ درصدی را تجربه کرده بود. «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است که توقف تولید ۷۳۷ مکس می‌تواند رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا را در سال جاری به اندازه ۵/ ۰ درصد کاهش دهد. با این حال صرف‌نظر از تولیدات هواپیمایی و بخش‌های وابسته به آن، تولیدات کارخانه‌ای در ژانویه بالای ۳/ ۰درصد بوده که پس از تولیدات کارخانه‌ای ضعیف در سال ۲۰۱۹ نشان‌دهنده تغییرات مثبت است. اقتصاد آمریکا خدمات محور است به این معنا که تولیدات کارخانه‌ای سهم کوچکی در مجموع تولید ناخالص ملی دارد. با این حال، این بخش همچنان نسبت به نوسانات در تقاضای جهانی بسیار حساس بوده و شاخصی حائز اهمیت در تغییرات گسترده‌تر اقتصادی محسوب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند