رئیس‌کل بانک‌مرکزی گفت: همانگونه که پیش‌تر اشاره کردم بازار ارز محل تخلیه شوک‌های خارجی به اقتصاد بوده و نقش بانک‌مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته‌بازان در این بازار است.

همتی اضافه کرد: بانک‌مرکزی از این پس، تمرکز خود را بر کنترل تورم خواهد گذاشت و استفاده از ابزارهای عملیات بازار باز و تغییر سیاست‌گذاری پولی بر کنترل تورم، سرلوحه برنامه های بانک‌مرکزی خواهد بود.

رئیس‌کل بانک‌مرکزی تاکید کرد: بدیهی است در این مسیر، کلید موفقیت، افزایش تولید غیرنفتی داخلی است که باید با سیاست‌های مالی مناسب دولت همراهی شود.

همتی ادامه داد: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند راه برون‌رفت از شرایط موجود و تقویت اقتصاد، کمک به رشد غیرنفتی اقتصاد و کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت است. در این مسیر، سیاست‌های بانک‌مرکزی، علاوه بر پیش‌بینی‌پذیرکردن مسیر متغیرهای کلان اقتصادی، در جهت ایجاد فضایی مناسب برای کسب‌وکارهای مولد اشتغال به کمک بهبود ترازنامه بانک‌ها و ایجاد جریان اعتباری سالم برای بانک‌ها خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه پیش از این نیز به بانک‌ها متذکر شدم، آنها باید خود را آماده تطبیق با شرایط جدید سیاست‌گذاری پولی کنند، گفت: بانک‌مرکزی عزم جدی برای کمک به افزایش قدرت نقدشوندگی ترازنامه بانک‌های کشور در بازار ثانویه دارد و با شروع اجرای عملیات بازار باز، این مهم را عملیاتی کرده است.

رئیس‌کل بانک‌مرکزی تصریح کرد: نظارت شدید بر عملکرد بانک‌ها و تلاش برای سالم‌سازی ترازنامه آنها با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.

همتی افزود: مردم و فعالان اقتصادی به خوبی می‌دانند ادامه افزایش رشد اقتصاد مهم‌ترین اقدام کشور برای شکست توطئه‌ها و تحریم‌های ظالمانه است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند