ابراهیم صادقی‌فر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، درباره سیاست‌گذاری وزارت کار برای تامین مسکن جامعه کارگری که در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه‌و‌شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد، اظهار کرد: طرح تامین مسکن کارگران دو بخش اصلی دارد. بخشی از این نیاز در قالب برنامه اقدام ملی مسکن تامین می‌شود.وی ادامه داد: در قالب این طرح تلاش می‌شود با یکسری تسهیلات هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ سیاستی تامین مسکن برای کارگران تحقق یابد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اما در بخش دوم، برنامه ما این است که از ظرفیت اراضی متعلق به هر دو وزارتخانه، اراضی مسکونی شرکت شهرک‌های صنعتی که مرکز تجمع صنایع و کارفرمایان هستند، یا اراضی دستگاه‌های دولتی در جوار شهرها استفاده شود تا با تسهیلاتی از جمله به‌کارگیری منابع مالی بانک‌ها، تخفیفاتی در عوارض شهرداری و تخفیف مالیاتی بخش دیگری از نیاز مسکن کارگران را خارج از برنامه اقدام ملی مسکن تامین کنیم.

تفاهمنامه بین دو وزارتخانه

وی با اشاره به هدف‌گذاری ساخت ۲۰۰ هزار مسکن کارگری تا سه سال آینده در قالب طرح اقدام ملی مسکن با امضای تفاهم‌نامه بین وزرای کار و راه‌و‌شهرسازی گفت: با احتساب تامین بخشی از مسکن کارگران، از خارج از برنامه اقدام ملی چه‌بسا بیش از این میزان مسکن برای گروه کارگری، مستمری‌بگیران و بازنشستگان ساخته شود.

صادقی‌فر همچنین درباره تامین منابع مالی مسکن کارگران و بازنشستگان اظهار کرد: در نظر داریم برای سهم آورده و تسهیلات مسکن کارگران و بازنشستگان اقداماتی انجام دهیم که البته این موضوع در کارگروهی مشترک متشکل از نمایندگان وزارت راه‌و‌شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک مسکن، سازمان تامین اجتماعی، بانک توسعه تعاون، بانک رفاه کارگران و صندوق توسعه ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون باید تصمیم‌گیری شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: حدود ۱۰ مدل برای تامین مسکن کارگران تهیه شده که باید از روش‌های مختلف از جمله اجاره به شرط تملیک یا مسکن اجاره‌ای بلندمدت برای تامین مسکن کارگران اقدام کنیم. وی با تاکید بر اینکه برای تسهیل تامین مسکن کارگران همه دستگاه‌ها را بسیج کردیم تا سهم آورده کارگران به حداقل برسد، گفت: ما در معرفی اولیه کارگران ورود نکردیم اما شاخص‌بندی خواهیم کرد و کارگران را اولویت‌بندی می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند