به نقل از رویترز، کارگروه ویژه اقدام مالی در هشدار کم‌سابقه‌ای به ترکیه اعلام کرد که یا باید به اقداماتش برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را سرعت بخشیده و کوتاهی‌هایش را جبران کند یا اینکه با خطر افزوده شدن به فهرست خاکستری مواجه خواهد شد. کارگروه FATF در بیانیه تازه منتشر شده خود اعلام کرده است که عملکرد ترکیه برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم و عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی دارای نواقص بوده است.

طبق اعلام کارگروه ویژه اقدام مالی، از ۱۱ حوزه مورد ارزیابی در ترکیه، این کشور نیاز به اصلاحات اساسی یا بهبود در عملکرد خود در ۹ حوزه دارد. یافته‌های این گزارش به آن معناست که FATF اقدامات آنکارا را به مدت یک سال زیر نظر خواهد گرفت و در صورتی که پیشرفتی در جریان اقداماتش مشاهده نشود، به لیست خاکستری منتقل خواهد شد.

این نهاد ناظر بین‌المللی از ترکیه خواسته است تا اقدامات موثرتری برای ضبط دارایی‌های مرتبط با تروریسم، سازمان‌های تروریستی و تامین‌کنندگان مالی آنها انجام دهد. ترکیه تاکنون در حوزه مقابله با تامین مالی تروریسم دچار ضعف‌هایی بوده و طبق داده‌های به‌دست آمده، از ۶ هزار نفری که در سال ۲۰۱۷ توسط مقامات ترک به اتهام پولشویی و تامین مالی تروریسم تحت تعقیب قرار گرفته‌اند تنها ۱۱۵ نفر مجرم دانسته شده‌اند.

کارگروه ویژه اقدام مالی همچنین به ترکیه توصیه کرده است تا استفاده از واحد اطلاعات مالی برای مقابله با پولشویی را تقویت کند و یک استراتژی ملی برای تحت نظر گرفتن و مقابله با شیوه‌های گوناگون پولشویی را توسعه دهد. موضوع ترکیه احتمالا یکی از دستور کارهای اجلاس بعدی این کارگروه در ماه فوریه (بهمن) خواهد بود. تصمیم‌گیری درخصوص پیشرفت در اقدامات ایران و پاکستان نیز از دیگر دستور کارهای مهم بعدی FATF در شهر پاریس خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند