سردار وحید مجید در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: پنج جرم برتر در کشور بررسی شده است اما اولویت اول در این جرائم، برداشت اینترنتی است که مصداق بارز فیشینگ است و رتبه اول را به خود اختصاص داده است. وی با اشاره به پنج جرم برتر در کشور در حوزه سایبری گفت: کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به داده‌ها که مصادیق مختلف دارد، هتک حیثیت و نشر اکاذیب جزو جرائم برتر در کشور در حوزه فضای مجازی و سایبری است. بیش از ۶۰ درصد از جرائم متوجه حوزه اقتصادی است و شامل همان دو جرم برتر برداشت اینترنتی غیرمجاز و کلاهبرداری اینترنتی است.

سردار مجید افزود: برای مبارزه با این جرائم اقداماتی انجام شده است و قاطعانه با آن برخورد می‌کنیم. بر این اساس با قدرت کشف ۷۷ درصد اقدامات مقابله‌ای انجام شده اما رشد جرائم مولود توسعه حوزه فناوری اطلاعات است در حالی که ضریب نفوذ اینترنت، بالا رفته و انواع دسترسی‌های مردم به حوزه اینترنت ایجاد شده است به نحوی که اکنون ضریب نفوذ اینترنتی بالای ۸۹ درصد است و بیش از ۷۳ میلیون نفر از هموطنان کاربر اینترنت هستند و همچنان این رقم افزایش می‌یابد. رئیس پلیس فتا گفت: با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت و افزایش کاربران آن باید پیش‌بینی‌هایی صورت گیرد، به همین دلیل در یکی از حوزه‌هایی که در بررسی عملیاتی به آن رسیدیم و در کشورهای دیگر هم ساری و جاری است، رمزهای یک‌بار مصرف یا همان رمز پویاست که برخلاف رمز ایستا طبیعتا دارای ویژگی‌هایی است که از وقوع جرم و بزه جلوگیری می‌کند.

سردار مجید افزود: در راستای فعال‌سازی رمزهای یک‌بار‌مصرف جلسات متعدد با بانک مرکزی گذاشتیم که با پیگیری‌های انجام شده، موضوع برداشت‌های غیرمجاز، حل می‌شود و مردم دچار زیان و ضرر نمی‌شوند؛ بنابراین این موضوع در حال پیگیری است و امیدوارم به زودی انجام شود. اما عملیاتی شدن آن منوط به جلساتی است که با بانک مرکزی خواهیم گذاشت و به لحاظ زمان عملیاتی شدن رمزهای یک‌بار مصرف باید گفت که پلیس از هم‌اکنون آماده اجرایی شدن آن است اما این اجرایی شدن آن به مقدورات بانک مرکزی بستگی دارد تا نهایی شود. وی تاکید کرد: پلیس فتا به‌صورت جدی به دنبال تحقق رمزهای دوم یک‌بار مصرف است در این زمینه با بانک مرکزی جلسه و مکاتبات بسیاری داشته‌ایم؛ چرا که معتقدیم اگر رمزهای یک‌بار مصرف اجرا شود، آمار بسیاری از جرائم کاهش می‌یابد بر این اساس دنبال این موضوع هستیم و اصرار بر اجرایی شدن این طرح داریم. یکی از روش‌های جلوگیری از حدس زدن کلمات عبور ضعیف و نامناسب استفاده از رمزهای یک‌بار مصرف یا one time password است.

رمز یک بار مصرف برای ایمن‌سازی دسترسی کاربران به سیستم‌های الکترونیکی است که در آن از قابلیت‌های رمزنگاری برای تولید رمز تصادفی یک‌بار مصرف استفاده می‌شود. با رمز یک‌بار مصرف امنیت ورود به سامانه اینترنت‌بانک تقویت می‌شود. همچنین از رمزهای یک‌بار‌مصرف برای انجام تراکنش‌های مالی در اینترنت‌بانک نیز استفاده می‌شود؛ به این شکل که برای انجام هر تراکنش، به یک رمز جدید نیاز خواهید داشت. اول خرداد ۹۸ به بانک‌ها اعلام شد تا طرح رمزهای دوم یک‌بار مصرف را اجرا کنند تا رمزهای ایستا با رمزهای پویا جایگزین شود اما بانک مرکزی این طرح را به دلیل ایجاد مشکل در برخی از اپلیکیشن‌های بانکی به تعویق انداخت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند