نوعی از تبلیغ، چسباندن آگهی روی زمین در محدوده ایستگاه‌های مترو است که در روزهای اخیر شهرداری به پاک کردن و تمیز کردن آنها مشغول بوده است. در بین این تبلیغات، یک تبلیغ زرد رنگ به شدت خودنمایی می‌کند و با اندکی دقت می‌توان به راحتی متن آن را خواند؛ «ارسال رایگان کاتالوگ فلزیاب». البته در کنار کلمه فلزیاب با سایز کوچک‌تر نوشته شده طلایاب.  شاید در نگاه اول این تبلیغ را بتوان یک کسب‌وکار ساده در نظر گرفت اما با کمی تأمل این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که در دنیای امروزی طلایاب چه فایده و کارکردی دارد؟ مگر زمان به گذشته بازگشته و در غرب وحشی قرار داریم که جست‌وجوی طلا باب بوده و نیاز به دستگاه‌های طلایاب احساس می‌شود؟ هر چند وقت یک‌بار و به ویژه در ایام نوروز اخبار زیادی مبنی بر دزدی و سرقت از منازل شنیده شده که در این سرقت‌ها حجم قابل‌توجهی از طلا و سرمایه مردم که در قالب سکه و طلا بوده، به سرقت رفته است. برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که سارقان دستگاه مخصوصی برای پیدا کردن طلا در منازل مانند طلایاب دارند.

در کنار آن، در سال‌های اخیر در شهرستان‌ها و اطراف برخی امامزاده‌ها یک‌سری افراد در پی پیدا کردن گنج و طلا دست به حفاری‌های مختلفی زده‌اند که سبب بروز آسیب‌هایی به این بناهای تاریخی شده است. با این شرایط به نظر می‌رسد نیروی انتظامی باید نسبت به این تبلیغات نظارت بیشتری داشته باشد. بررسی کاتالوگ‌های این آگهی‌ها نشان از آن دارد که فلزیاب و طلایاب‌های تبلیغی که برچسب آنها کف خیابان‌ها چسبیده شده است، آن‌چنان هم ارزان‌ نیست و قیمت برخی از آنها که عموما تولید کانادا و آمریکا هستند حدود قیمت یک خودرو صفرکیلومتر داخلی است!

به‌عنوان مثال در میان اطلاعات اعلامی در کانال تلگرامی یکی از فروشندگان طلایاب و فلزیاب، یک مدل گنج‌یاب نیز وجود دارد که حدود ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد. در مجموع برای خرید فلزیاب، طلایاب و گنج‌یاب با توجه به تبلیغات سطح شهر باید از ۳ تا ۹۵ میلیون تومان هزینه کرد که محصولات ارزان‌قیمت عموما به‌عنوان طلایاب و جداکننده فلز با ارزش از فلز بی‌ارزش شناخته می‌شوند.