موافقت مادورو با ازسرگیری مذاکرات با آمریکا/ یک مساله «فوری» است

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا سه‌شنبه با از سرگیری مذاکرات با آمریکا موافقت و پیش بینی کرد که این مذاکرات در هفته جاری برگزار شود.

رئیس جمهور ونزوئلا افزود: در ۲ ماه متوالی پیشنهادی از دولت آمریکا گرفتم تا گفت‌وگوهای مستقیم (میان ۲ کشور) از سرگرفته شود.

مادورو در حالی این خبر را اعلام کرد که قرار است ۲۸ ژوئیه (هفتم مرداد) انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آمریکای لاتین برگزار شود.

خبر مرتبط
واکنش مداخله جویانه آمریکا درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم مداخله جویی کشورش در امور سایر کشورها به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران واکنش نشان داد و ادعاهای همیشگی واشنگتن را علیه جمهوری اسلامی ایران تکرار کرد.

بر اساس گزارش‌ها، مادورو و ۹ نامزد دیگر برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند. هشت تن از نامزدها از جمله مادورو متعهد شده‌اند که «اراده مردم را آنگونه که از طریق رای بیان می‌شود» و نتایج انتخابات را که توسط شورای ملی انتخابات ونزوئلا اعلام خواهد شد، به رسمیت بشناسند.

توافقنامه به رسمیت شناختن نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط ادموندو گونزالس نامزد راست افراطی پلتفرم متحد و انریکه ماکز نامزد حزب سنتادوس امضا نشد.

دولت مادورو و اپوزیسیون ونزوئلا سال گذشته توافق کردند که در سال ۲۰۲۴ انتخاباتی آزاد و منصفانه با حضور ناظران بین‌المللی برگزار کنند.

آمریکا در واکنش به این توافق بخشی از تحریم‌های خود را علیه ونزوئلا کاهش داد. اما جلوگیری از حضور ماریا کورینا ماچادو مهمترین نامزد اپوزیسیون در انتخابات باعث شد که واشنگتن تحریم‌ها را باز گرداند.

این سومین بار است که مادورو برای دوره ۶ ساله ریاست جمهوری ونزوئلا نامزد می‌شود. آمریکا و اروپا پیروزی وی در انتخابات ۲۰۱۸ را به رسمیت نشناخته و تحریم‌هایی علیه ونزوئلا وضع کردند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.