واکنش سازمان حمل سلاح‌های شیمیایی به تراژدی سردشت/تا نقطه پایان فاصله زیادی داریم

فرناندو آریاس، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در پیامی به مناسبت سی و هفتمین سالگرد حمله شیمیایی به سردشت اظهار داشت: امروز مناسبتی رسمی برای به یاد آوردن مردم سردشت است. سی و هفت سال پیش، در ۲۸ ژوئن، سردشت هدف یک حمله شیمیایی وحشیانه و هراس‌انگیز در ابعاد وسیع قرار گرفت.

وی ابراز داشت: از طرف سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، مایلم عمیق‌ترین همدردی خود را با کشته شدگان و مجروحان این قساوت- که رنج آنها همچنان باقیست، ابراز نمایم. تراژدی سردشت، واقعه‌ای است که ما را در محکومیت آن متحد کرده و اراده ما را در حمایت از اهداف کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تقویت می‌کند.

مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمایی همچنین در پیام خود تاکید کرد:‌ هدف اصلی کنوانسیون، ساده و در عین حال اساسی، در جهت از میان بردن کامل احتمال استفاده از سلاح‌های شیمیایی است. سال گذشته، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گام بزرگی در راستای تحقق هدف اصلی خود برداشت.

در ۷ ژوئیه، سازمان، نابودی آخرین تسلیحات شیمیایی متعلق به یکی از دولت‌های دارنده عضو کنوانسیون را راستی‌آزمایی کرد و به این ترتیب امحای همه ذخایر اظهار شده سلاح‌های شیمیایی را به پایان برد. پایان امحای ذخایر، یک لحظه تاریخی برای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و جامعه بین‌المللی، و یک موفقیت بزرگ برای خلع سلاح جهانی و کنوانسیون بود.

فرناندو آریاس در بخش دیگری از پیام خود تصریح کرد: فراتر از پایان فرآیند خلع سلاح بر اساس کنوانسیون، کار ما در زمینه ایمن نگاه داشتن جهان از سلاح‌های شیمیایی هنوز تا نقطه پایان فاصله زیادی دارد و البته اذعان به این واقعیت، بسیار غم انگیز است. احتمالات و تهدیدات اخیر در زمینه استفاده از سلاح‌های شیمیایی، خطراتی که از جانب تروریسم شیمیایی با آن مواجهیم، و همچنین روند سریع پیشرفت علم و فناوری به ما یادآوری می‌کند که این دستاوردهای جامعه بین‌المللی بر اساس کنوانسیون آسیب‌پذیر است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین ما باید نسبت به تهدیدات موجود و درحال ظهور هوشیار بمانیم تا مانع از پیدایش مجدد این سلاح‌ها شویم. بر این اساس، لازم است همه دولت‌های عضو خود را وقف اجرای کامل و مؤثر کنوانسیون نمایند. سی و هفت سال پس از قساوت سال ۱۹۸۷، ما همچنان از بازماندگان سردشت قدرت و شهامت می‌گیریم. با یاد قربانیان و با احترام به بازماندگان است که مصمم به ادامه مسیر خود تا دنیایی عاری از سلاح‌های شیمیایی می‌باشیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.