دعوای جنجالی در کابینه اسرائیل/ چه کسی ششم اکتبر خواب بود؟

شب ششم اکتبر شبی است که جنبش حماس عملیات طوفان الاقصی را علیه رژیم صهیونیستی آغاز کرد.

اظهارات اسموتریچ در اشاره به این ایراد شد که هالوی مسوول شکست رژیم صهیونیستی در پیش بینی عملیات طوفان الاقصی بوده است.

طبق گزارش واللا، این حرف خشم هالوی را برانگیخت و از اسموتریچ خواست حرف‌هایش را پس بگیرد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دو طرف خواست از ایراد چنین اظهاراتی خودداری کنند. وی از اسموتریچ خواست عذرخواهی کند. اسموتریچ نیز این کار را کرد و گفت: نه رئیس ستاد ارتش و نه هیچ فرد دیگری نمی‌تواند به این شکل وزرا را مورد انتقاد قرار دهد.

«یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز از هالوی دفاع کرد و به نتانیاهو گفت: نباید اجازه بدهی وزرا از ارتش و شاباک انتقاد کنند. این یک پدیده خطرناک است که قبلا اتفاق نیفتاده است و اسرائیل را در جنگ در معرض خطر قرار می‌دهد.

در این جلسه درباره اختیارات اجرای قانون در مناطق «ب» در کرانه باختری که از نظر مدنی تحت سیطره فلسطین و از نظر امنیتی تحت سیطره مشترک فلسطین و اسرائیل است، صحبت شد.

«یاریو لوین» وزیر امور قضایی از ارتش رژیم صهیونیستی انتقاد کرد و مدعی شد که ارتش اقداماتی به نفع فلسطینی‌ها و به ضرر شهرک نشینان انجام می‌دهد. این درحالی است که اقدامات تجاوزکارانه شهرک‌نشینان علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری معمولا با حمایت ارتش رژیم صهیونیستی انجام می‌شود.

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی از این اظهارات نیز خشمگین شد و گفت: ما کاری که باید بکنیم انجام می‌دهیم. سربازان در این مناطق زندگی‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

اسموتریچ نیز وارد بحث شد و از هالوی به خاطر تحقیر کردن وزیر انتقاد کرد و گفت: ما از کسانی نیستیم که شب ششم اکتبر خواب بودند.

معمولا اتهام‌زنی‌هایی بین مسوولان صهیونیست در جلسات کابینه وجود دارد. در پی جنگ غزه اختلافات بین این مسوولان بالا گرفته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.