رزمایش این سه کشور در جزیره ججو آغاز شد

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی امروز اعلام کرد که اولین تمرین چند دامنه‌ای مشترک این سه کشور به نام «لبه آزادی» در آب‌های بین‌المللی در جنوب جزیره دورافتاده «ججو» آغاز شده است. ججو یک جزیره واقع در جنوب کره جنوبی است.

وزرای دفاع آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در جریان نشست اوایل ماه جاری میلادی در مورد برگزاری این رزمایش که در راستای اجماع نظر سران سه کشور در سال گذشته بود، موافقت کردند.

اوت (مرداد) سال گذشته، یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی، جو بایدن همتای آمریکایی وی و فومیو کیشیدا نخست‌وزیر ژاپن در کمپ دیوید توافق کردند که تمرین‌های سه‌جانبه سالانه چند دامنه‌ای را به طور منظم علیه آنچه تکامل هسته‌ای و موشکی کره شمالی عنوان شده، برگزار کنند.

خبر مرتبط
چراغ سبز روسیه برای مذاکره با فرانسه

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها تمایل خود را برای مذاکرات معنادار با قدرت‌های خارجی مطرح کرده است.

در این رزمایش، کشتی‌های جنگی و هواپیماهای مختلف سه کشور، از جمله ناو هواپیمابر تئودور روزولت نیروی دریایی ایالات متحده، ناوشکن «سوئه ریو سونگ-ریونگ» (Seoae Ryu Seong-ryong) کره جنوبی و ناوشکن بالگردبر JS Ise ژاپن، حضور داشتند.

روز چهارشنبه یک رزمایش هوایی مشترک بین آمریکا و کره جنوبی با حضور ۳۰ جنگنده از جمله جنگنده اف-۲۲ آمریکا برگزار شد که درست یک روز پس از سالگرد جنگ ۱۹۵۰ کره بود.

روز سه‌شنبه یک تجمع بزرگ ضد آمریکایی به همین مناسبت در کره شمالی با حضور نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در ورزشگاه پیونگ یانگ برگزار شد.

خبر مرتبط
پرتاب موشک بالستیک از سوی کره شمالی/ ژاپن تایید کرد

به گفته گاردساحلی ژاپن کره شمالی به تازگی یک موشک بالستیک شلیک کرده است.

این تحولات در حالی است که هفته گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با امضای توافق مشارکت راهبردی جامع، روابط نظامی خود را بیش از پیش تقویت کردند. این توافق آنها را متعهد می‌کند تا در صورت وقوع جنگ علیه یکی، دیگری به کمک بیاید.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.