وعده اردوغان برای ساخت 6 میلیون خانه ضد زلزله

اردوغان این سخنان را در جریان شرکت در یک مراسمی که به مناسبت آغاز سنگ بنای پروژه تحول شهری در استان قهرمان مرعش در جنوب ترکیه گفته که چندین ماه پیش شاهد زمین لرزه سهمگین بود.

وی گفت که دولت ترکیه در چارچوب پروژه تحول عمرانی در ۲ دهه گذشته، ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی را احداث کرده است.

اردوغان افزود که دولت وی زیرساخت ها را در تمامی شهرهای تخریب شده در زمین لرزه ۱۷ بهمن ماه بازسازی خواهد کرد. زلزله ۷.۷ و ۷.۶ ریشتری ۶ فوریه ۲۰۲۳ ( ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱) ترکیه و سوریه که جان حدود ۴۸ هزار نفر را در جنوب ترکیه گرفت، علاوه بر تلفات جانی زیاد، خسارت‌های مالی سنگینی نیز بر پیکره اقتصاد در این دو کشور بر جای گذاشته است.

شبکه خبری تی. آر. تی ترکیه در همان زمان اعلام کرد که در پی این زلزله، بیش از ۳.۳ میلیون نفر مجبور به کوچ و مهاجرت از محل زندگی خود به مکانی دیگر شده‌اند.

بنا به اعلام مدیر بانک جهانی، زلزله اخیر در ترکیه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان ۱۱ استان ترکیه را بی خانمان کرده و یا به محل سکونت آنها خسارت وارد کرده است.

هر چند که خسارت دقیق این زلزله که از آن به عنوان «فاجعه قرن» یاد می‌شود، هنوز مشخص نشده؛ ولی برخی نهادهای اقتصادی برآوردهای خود را از میزان خسارت این زلزله اعلام کرده و گفته اند که اقتصاد ترکیه به سختی می‌تواند از زیر بار خسارت این رویداد کمر راست کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.