این کشور دیپلمات چین را اخراج کرد

ملانی جولی وزیر خارجه کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرد آقای چانگ از طرحی در پارلمان حمایت کرده بود که در آن رفتار دولت چین در قبال اقلیت ایغور «نسل کشی» نامیده شود، و به همین دلیل این دیپلمات چینی او و خانواده‌اش را تهدید می کرد.

وی افزود: باید به شکل کاملا روشن بیان کنم که ما به هیچ وجه دخالت خارجی در امور داخلی خود را تحمل نخواهیم کرد.

در پی این اقدام که باعث تنشی دوباره در روابط پکن و اوتاوا شده است، دولت چین ادعای دخالت در امور داخلی اوتاوا را رد و آن را شایعه پراکنی برخی سیاستمداران و رسانه ها دانست و اعلام کرد که این اقدام کانادا را تلافی می کند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز پس از انتشار گزارشی درباره حضور این دیپلمات چینی در کمپینی برای آزار و اذیت و تهدید آقای چانگ و بستگانش در هنگ کنگ، تحت فشار زیاد مجبور به اخراج این دیپلمات شد.

مایکل چانگ در جمع خبرنگاران اظهار کرد ما سال هاست که می دانیم جمهوری خلق چین از دیپلمات های خود در کانادا برای هدف قراردادن کانادایی ها و خانواده های آنها استفاده می کند. این اقدام باید متوقف شود.

براساس این گزارش موضوع تهدید این نماینده پارلمان کانادا، در پی گزارش های اخیر در رسانه های اجتماعی درباره تلاش های چین برای دخالت در امور داخلی اوتاوا از جمله دخالت در جریان انتخابات فدرال سال 2021 ، منتشر شد.

اویغورها قوم اقلیت مسلمان ساکن استان سین کیانگ در شمال غرب چین هستند که بر طبق گزارش های سازمان ملل دولت چین آنها را مجبور کرده در اردوگاه های مخفی کار اجباری، تحت نظر و بازداشت باشند. براساس این گزارش ها، پکن بسیاری از این ایغورها را تنها به خاطر هویت دینی و قومی شان، بازداشت و شکنجه می کند.

چین در اقدامی متقابل یک دیپلمات کانادایی را از شانگهای اخراج می‌کند

در همین حال وزارت خارجه چین امروز در بیانیه ای اعلام کرد که در اقدامی متقابل یک دیپلمات کانادایی را از کنسولگری این کشور در شانگهای اخراج می کند.

در این بیانیه آمده است دولت چین از «جنیفر لین لالوند» دیپلمات کانادایی خواسته تا تاریخ 13 مه یعنی تا 4 روز دیگر، خاک چین را ترک کند.

روابط بین پکن و اوتاوا از سال 2018 و پس از دستگیری یک دیپلمات سابق و یک فعال تجاری کانادایی به اتهام جاسوسی در چین بالا گرفت. چین این دو فرد را در واکنش به دستگیری یکی از مقامات بلند پایه شرکت هواوی در کانادا و به درخواست آمریکا، دستگیر کرده بود.

این مقام شرکت هواوی در سال 2021 پس از توافق با آمریکا به چین بازگردانده شد و اندکی بعد، چین این دو کانادایی را آزاد کرد و آنها به اوتاوا بازگشتند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.