چالش قالیباف در بزنگاه اجلاسیه چهارم/ رقیب در لحظه آخر وارد میدان می شود؟

به نظر می رسد مناسبات قالیباف و پایداری ها در سال آخر کمی متفاوت تر شده باشد. قالیباف برای کسب اعتبار سیاسی و تفکیک کردن خط حرکتی خود با تندروها، این روزها علنی تر از قبل با تصمیمات این جبهه در مجلس و برخی اظهارات و تحرکات آنها در پارلمان مخالفت می کند.

رویارویی بین یاران قالیباف با پایداری ها آنقدر علنی شده که حتی برخی پیش بینی می کنند پایداری ها در صدد تلافی این موضوع در بزنگاه حساس اجلاسیه چهارم هیات رئیسه باشند.

در سالی که چشم ها به اسفندماه دوخته شده تا در انتخاباتی دیگر چرخش صندلی ها در پارلمان را شاهد باشیم، در پارلمان، قالیباف و یارانش نگران خرداد ماه و آخرین انتخابات هیات رئیسه مجلس هستند، انتخاباتی «حیثیتی» برای آقای رئیس مجلس.

یک رویای ناکام!

رویایِ قالیباف، ریاست بر پارلمان نبود، او از زمانی که رخت نظامی را از تن درآورد تا همین چند سال پیش عزمش را معطوف به فتح صندلی «شماره یک پاستور» کرده بود. خیزهای او برای رسیدن به این هدف اما ناکام ماند، یا رأی کافی را کسب نکرد یا حمایت اصولگرایان برای ماندن در صحنه را به دست نیاورد.

شاید از همین رو بود که تلاش کرد مسیری دیگر را برای رسیدن به هدف اصلی خود برگزیند و یکباره در میدان رقابت های انتخاباتی مجلس در سال ۹۸ حضور یافت.

رگ خواب پایداری ها در دست قالیباف؟

حضور قالیباف در انتخابات مجلس مخالفانش در جبهه پایداری را آنقدر برآشفت که برای کل جریان اصولگرایی خط و نشان بکشند که ذیل لیستی که قالیباف در آن حضور داشته باشد کاندیدایی را معرفی نخواهند کرد.

قالیباف اما به مثابه دیگر اصولگرایان به خوبی می دانست راز این مخالف خوانی ها در روحیه «سهم خواهی» پایداری ها نهفته است، او از همین باب هم وارد مذاکره با لیدرهای جبهه پایداری شد و در لحظه آخر نه تنها در لیست اصولگرایان قرار گرفت که حتی سرلیست، لیست مشترک اصولگرایان و پایداری ها شد.

او این رویه را در سه سال حضورش در پارلمان هم در پیش گرفت و هرجا با مخالفت های تندروهای پایداری روبه رو شد در پشت پرده با آنها به توافق رسید.

اما به نظر می رسد مناسبات قالیباف و پایداری ها در سال آخر کمی متفاوت تر شده باشد. قالیباف برای کسب اعتبار سیاسی و تفکیک کردن خط حرکتی خود با تندروها، این روزها علنی تر از قبل با تصمیمات این جبهه در مجلس و برخی اظهارات و تحرکات آنها در پارلمان مخالفت می کند.

رویارویی بین یاران قالیباف با پایداری ها آنقدر علنی شده که حتی برخی پیش بینی می کنند پایداری ها در صدد تلافی این موضوع در بزنگاه حساس اجلاسیه چهارم هیات رئیسه باشند.

اجلاسیه ای که برای قالیباف حیثیتی است و نمی خواهد عنوان ریاست مجلس را در سال اخر پارلمان از دست بدهد.

رقیب در لحظه آخر وارد میدان می شود؟

«تنها گزینه فراکسیون انقلاب اسلامی برای ریاست مجلس آقای قالیباف است و تاکنون نیز هیچ کسی اعلام نامزدی برای این جایگاه نکرده است و حتماً در جلسه نهایی با حضور تمام اعضا نهایی خواهد شد».

این جمله را چند روز پیش ولی اسماعیلی عضو شورای مرکزی این فراکسیون اعلام کرد تا اینگونه قالیباف را بدون رقیب معرفی کند.

رصد فضای انتخاباتی مجلس و خبرهای جسته و گریخته از لابی اما حکایت از آن دارد که بعید است قالیباف بدون دردسر و بدون مانع افکنی پایداری ها اجلاسیه آخر را پشت سر بگذارد.

اتفاقی که البته معطوف به سابقه است و او در اجلاسیه های قبلی هم با رایزنی های پشت پرده و لابی ها و بعضا سهم دهی ها به پایداری ها در دیگر کرسی های هیات رئیسه توانست هم رقیب جدی روبروی خود نبیند هم رأی شکننده ای در ریاست مجلس نداشته باشد.

اما سالی که هدفگذاری اصلی سیاسیون پارلمانی و غیرپارلمانی معطوف به اسفندماه شده ممکن است فضای انتخابات هیات رئیسه را برای قالیباف سخت کند.

هم نمایندگان مجلس و هم مشخصا پایداری ها در تلاش هستند که نگاه ها در حوزه های انتخابیه شان را به سمت خود جلب کنند و در این مسیر گاها برای اقناع مخاطبان خود ممکن است رفتارهای سیاسی متفاوت از ۳ سال قبل داشته باشند.

پایداری ها نیز که این روزها تندتر از قبل در باب مسائلی چون حجاب، صیانت، حمایت عملکرد دولت رئیسی و... اعلام موضع می کنند درست در همین نقطه مقابل قالیباف و یارانش که مواضعی متفاوت در این مسائل دارند قرار گرفته اند.

چالش قالیباف در بزنگاه اجلاسیه چهارم

رویارویی که می تواند خود را در بزنگاه اجلاسیه چهارم نشان دهد و قالیباف را برای تکرار حضورش در رأس پارلمان با چالش رو به رو کند.

برخی اما براین اعتقادند که قالیباف در سال آخر عمر مجلس هم بر همان مسیر سابق پیش خواهد رفت و لابی ها و سهم دهی ها بازهم راه گریز او از درافتادن با پایداری ها در مهمترین انتخابات درون پارلمانی است.

این احتمال آنجا قوی تر می شود که برخی خبرها پیرامون کاندیداتوری قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد را نادیده نگیریم. چه آنکه برخی تحلیل ها حکایت از آن دارد که ریاست پارلمان اوج جاه طلبی های سیاسی قالیباف نبوده است و او همچنان در فکر حضور در انتخابات ریاست جمهوری و تکیه بر صندلی ریاست جمهوری است.  شاید از همین روست که ریاست ۴ ساله اش بر پارلمان را برای او حیثیتی و حیاتی می شود.

در این میان برخی نیز براین اعتقادند که پایداری ها حتی اگر کاندیدایی را وارد گود رقابت در انتخابات ریاست مجلس نکنند، با رأی پایین و شکننده به قالیباف، اینگونه رزومه آقای رئیس را مخدوش خواهند کرد.

تصمیمات حساس در دقیقه ۹۰

پیش بینی ها اما براساس حدس و گمان های برخاسته از مسیر حرکتی قالیباف از یک سو و پایداری ها از سوی دیگر است. تحولات سیاسی اما می تواند همه چیز را در دقیقه ۹۰ تغییر دهد، به مثابه همان شب ویژه بستن لیست اصولگرایان و پایداری ها در سال ۹۸ با سرلیستی قالیباف.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.