جزئیات رایزنی وزرای خارجه چین و روسیه

 اسپوتنیک گزارش داد، کین گانگ، وزیر خارجه چین در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای در هند، با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، دیدار کرد.

این دیپلمات چینی گفت: پکن به حمایت از مذاکرات صلح ادامه داده و آماده است که همکاری و هماهنگی با روسیه را حفظ کند تا به یافتن راهکاری سیاسی برای این بحران، خدمتی جدی کرده باشد.

در مقابل، سرگئی لاوروف هم ضمن تاکید بر اهمیت سندی که چین در آن موضع خود نسبت به راهکار سیاسی در مناقشه اوکراین را نشان داده بود، گفت با مواضع اصلی پکن موافق است و آماده است تا روابط نزدیک با چین را حفظ کند.

طرفین حاضر در این نشست علاوه بر این، توافق کردند که همکاری و هماهنگی میان کشورهای خود را در منطقه آسیا-اقیانوس آرام افزایش داده، با «جنگ سرد جدید» مقابله کرده و پاسدار صلح و ثبات منطقه‌ای باشند.

طرف روسی و چینی همچنین بار دیگر بر آمادگی خود برای تقویت همکاری و هماهنگی در نهادها و سازمان‌های بین‌المللی تاکید کردند، از جمله در بریکس، گروه ۲۰، سازمان ملل متحد و سازمان همکاری شانگهای. افزون بر این، لاوروف و کین گانگ توافق کردند تا با هر نوعی از هژمونی یا سلطه‌طلبی مبارزه کنند.

چین در ماه فوریه سندی حاوی ۱۲ ماده منتشر کرد که نام آن «موضوع چین درباره حل سیاسی بحران اوکراین» بود. پکن در این سند بر احترام به حق حاکمیت تمامی کشورها، توقف خشونت ها و تداوم برگزاری گفت و گوهای صلح میان مسکو و کی‌یف تاکید کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت که برخی از چشم‌اندازهای این طرح پیشنهادی چین می‌تواند مبنای یک توافق صلح باشد، البته اگر غرب و اوکراین برای توافق آمادگی داشته باشند.

در اواخر ماه آوریل بود که شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین تماسی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برقرار کرد. وزارت خارجه چین در آن زمان گفت که پکن قصد دارد نماینده‌ای را از چین به اوکراین و دیگر کشورها بفرستد تا درباره راهکاری سیاسی برای پایان دادن به بحران اوکراین با مقامات این کشورها رایزنی کند. رئیس‌جمهوری چین همچنین به همتای اوکراینی خود تضمین داد که پکن تلاش خواهد کرد تا به مناقشه اوکراین پایان بخشیده و در کوتاهترین زمان ممکن صلح دوباره برقرار شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.