رئیس سابق سیا: افشاکنندگان اسناد آمریکا به دنبال فشار به بایدن هستند

فیلیپ گیرالدی رئیس سابق سیا گفت: به نظر می‌رسد افشاکنندگان اسناد فوق سری پنتاگون از ادامه حمایت بیهوده دولت آمریکا از اوکراین ناراحت و به دنبال این هستند که با فشار آوردن به جو بایدن، وی را به عقب برانند که تلاش‌هایش را در حمایت از کی‌یف کاهش دهد.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس سابق سیا که اکنون به عنوان مدیر اجرایی یک گروه غیرانتفاعی مدافع ضد جنگ تحت عنوان «شورای منافع ملی» فعالیت می‌کند، افزود: اهمیت افشای اسناد فوق سری پنتاگون و سیا از این واقعیت ناشی می‌شود که به نظر می‌رسد این اسناد به شدت طبقه بندی شده بوده و احتمالاً توسط فردی ارشد در سلسله مراتب پنتاگون فاش شده است.

گیرالدی گفت: روسیه از این جریان سود می‌برد زیرا بر بی احتیاطی پنتاگون در رسیدگی به اطلاعات حساس تاکید می‌کند.

به اعتقاد رئیس سابق سیا زمان افشای این اطلاعات هم مهم است، زیرا به نظر می‌رسد به این نکته اشاره دارد که برخی از افراد در بخش‌های اطلاعاتی - نظامی ایالات متحده از ادامه حمایت بیهوده از اوکراین ناراحت و به دنبال این هستند که دولت بایدن را به عقب برانند تا تلاش‌هایش را کاهش دهد.

گیرالدی در این باره به اسپوتنیک گفت: آنها احتمالا امیدوارند که آمریکا به طور جدی از مذاکرات برای پایان دادن به جنگ حمایت کند. قبلا هم افشای اسناد پنتاگون برای کاهش حمایت آمریکا از درگیری ویتنام تثیر زیادی گذاشته بود.

وی همچنین گفت که واکنش دولت آمریکا و رسانه‌ها به این افشاگری بسیار شدید بوده است. گیرالدی خاطرنشان کرد که پنتاگون ظاهراً برخی از جلسات توجیهی روزانه خود را (که احتمالاً منبع برخی از مطالب درز شده بوده) به حالت تعلیق درآورده است.

روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی گزارش داد که اسناد و جزئیات محرمانه طرح آمریکا و ناتو برای تجهیز ارتش اوکراین برای حمله به روسیه، در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و تلگرام منتشر شده است.

این اسناد مربوط به پنج هفته پیش هستند و دیدگاه آمریکایی‌ها و اوکراینی‌ها درباره جنگ را تا تاریخ اول ماه مارس نشان می‌دهند.

این اسناد که توسط شبکه‌های اجتماعی حامی دولت روسیه و نزدیک به کرملین منتشر شده‌اند، سرنخ‌های زیادی درباره جنگ به طور مثال سامانه‌های راکتی آمریکایی «هایمارس» را در اختیار ژنرال‌ها و تحلیلگران روس قرار می‌دهند.

این رسانه انگلیسی زبان، بخشی از اطلاعات منتشر شده مثل زمان تحویل سلاح‌ها و آرایش نظامی نیروهای اوکراینی را دقیق ارزیابی کرد اما در عین حال مدعی احتمال دستکاری بخش‌هایی از این گزارش و کاهش تلفات نیروهای روسیه توسط واحد ضداطلاعات این کشور شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.