بورس تهران آخرین فصل سال ۱۴۰۱ را در حالی آغاز کرد که بازار سهام از رکود معاملاتی تابستان اندکی فاصله گرفته بود. روند معاملات بازار سهام در زمستان سال گذشته فراز و نشیب زیادی داشت اما در نهایت بازدهی بهتری را به نسبت سه فصل قبلی به همراه آورد.

بازار سهام  در انتهای فصل پاییز ۱۴۰۱ با افزایش  ارزش معاملات  خرد به بیش از ۶ هزار میلیارد تومان در روز مواجه بود. جریان  پول حقیقی  پس از پنج ماه برای چند روز پیاپی مثبت بود و شاخص‌های سهامی بازار وارد کانال صعودی شده بودند.

با وجود شکل‌گیری چشم انداز‌های مثبت به بازدهی کوتاه مدت  بازار سهام  پس از چندین ماه رکود معاملاتی؛ زمستان سال ۱۴۰۱ با دو تغییر جهت همراه بود.

روند معاملاتی شکل گرفته در انتهای آذر ماه به معاملات دی ماه ۱۴۰۱ نیز حکم فرما بود اما با شروع بهمن ماه و نوسانات سنگین نرخ طلا و ارز در بازار آزاد، جریان  پول حقیقی  در چندین روز معاملاتی پی در پی منفی شد و ترس از  افزایش قیمت دلار  و در نهایت کاهش شدید ارزش ریال باعث شد تا خروج  پول حقیقی  از بازار روز افزون شود.

خروج  پول حقیقی  در بهمن ماه ۱۴۰۱  ارزش معاملات  خرد را نیز کاهش داد تا نهایتا در اواسط بهمن ماه ۱۴۰۱  ارزش معاملات  خرد روزانه به کمتر از ۳ هزار میلیارد تومان رسید در حالی که این معیار قبل از نیمه بهمن ماه برای ۱۰ روز معاملاتی بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان بود.

اسفند ماه اما با دیگر ماه های سال متفاوت بود. در ابتدای اسفند ماه تأثیر افزایش نرخ ارز شرکت‌ها و رشد درآمد صادراتی آن‌ها باعث شد تا  شاخص کل  و  شاخص کل  هم‌وزن  بورس تهران  حمایت شود. این روند تا حدی پیش رفت که در نیمه دوم زمستان ۸ روز معاملاتی  ارزش معاملات  خرد به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید و حتی در دو روز این معیار از ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز فراتر رفت.

 

IMG_20230324_064710_677

 
 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.