رییس جمهور چین: ما و عربستان دارای روابط نزدیک دوستانه و برادرانه هستیم

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گفت: در دیدار با ملک سلمان بن عبدالعزیز و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، ضمن گفت وگو درباره تعمیق روابط دوجانبه و برنامه ریزی برای توسعه این روابط، مسائل بین المللی ومنطقه ای وهمکاری های دوجانبه برای مسائل منطقه ای مشترک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به گزارش العربیه وی این سخنان را در بدو ورود به عربستان در فرودگاه بین‌المللی ریاض در سفر رسمی به عربستان سعودی به دعوت پادشاه این کشور بیان کرد.

شی جین پینگ افزود: دراین سفر در اجلاس سران کشورهای عربی با چین و "سران کشورهای حوزه خلیج فارس با چین حضور خواهیم داشت و مشتاقانه منتظر همکاری با سران این کشورها برای برای ارتقای سطح روابط چین با آنها هستیم.

وی گفت: چین و عربستان سعودی دارای روابط نزدیک دوستانه و برادرانه بر مبنای مشارکت و همکاری دوجانبه دارند و در ۳۲ سال گذشته از برقراری روابط دیپلماتیک با یکدیگر، دو کشور بر مبنای تفاهم و اعتماد متقابل استراتژیک بوده که این همکاری دوجانبه در همه زمینه ها بسیار ثمربخشی بوده است.

رئیس جمهور چین با اشاره به تلاش دو کشور برای حفظ ارتباط و هماهنگی نزدیک در امور بین المللی و منطقه ای، افزود: پس از برقراری روابط مشارکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور در سال ۲۰۱۶، من و پادشاه عربستان روابط دوجانبه خوبی برای دستیابی به توسعه، و پیشرفت دو ملت و کمک به ارتقای صلح، ثبات، رفاه و توسعه در منطقه داشته ایم.

به گزارش خبرگزاری عربستان "واس" رئیس جمهور چین در این سفر، نشست ویژه ای با پادشاه عربستان وبا حضور محمد بن سلمان، ولیعهد این کشورخواهد داشت.

شرکت در "اجلاس سران کشورهای حوزه خلیج فارس با چین برای همکاری و توسعه" و "اجلاس سران کشورهای عربی با چین برای همکاری و توسعه" با حضور رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای عربی، جزء برنامه سفر رئیس جمهور چین اعلام شده است.

در این دو اجلاس راه های تقویت روابط مشترک در همه زمینه ها و چشم انداز همکاری های اقتصادی و توسعه ای مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش واس، خبرگزاری عربستان، امضای بیش از ۲۰ قرارداد اولیه به ارزش بیش از ۱۱۰ میلیارد ریال عربستان معادل حدود ۲۹ میلیارد دلار، امضای سند مشارکت راهبردی چین و عربستان، طرح هماهنگی عربستان و چین درچهارچوب برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان و ابتکار کمربند و جاده به امضا می رسد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین روز چهارشنبه در یک سفر رسمی وارد عربستان سعودی شد که این سفر تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.