«انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم» یکی ازپیشنهادهایی است که مجلس در بحث اصلاح قانون انتخابات شوراها دنبال می کند، پیشنهادی که مورد انتقاد بسیاری از اعضای شوراهای شهرهای کشور است .مهدی چمران رییس شورای شهر تهران درباره انتخاب شهردارتوسط مردم به اکو ایران می گوید:این بحث هنوز نهایی نشده و در حال بحث و مذاکره با مجلس هستیم .

او ادامه می دهد:ما با انتخاب شهردار به صورت مستقیم یک درجه ای موافق نیستیم ، انتخاب شهردار کاری تخصصی است وبایستی توسط گروه های تخصصی انجام شود نه این که با تبلیغات و نگاه های سیاسی و .. مانند رییس جمهور ، شهردار انتخاب شود .

علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران هم با تاکید بر این که همه ما  اعتقاد قوی و عمیق به مردم سالاری دینی داریم ، به اکو ایران می گوید:مدت هاست شرایط انتصاب از بالا را پشت سرگذاشته ایم و به مرحله ای رسیدیم که در عین این که هم مردم سالاری و دموکراسی در نظر گرفته می شود  نگاه تخصصی و نگاه یک عده با عنوان نخبه  که توسط مردم انتخاب و تحت نام  شورای اسلامی شهر و روستا فعالیت می کنند و یک نهاد مردم سالار است که نمایندگی مردم را هم برعهده دارد با نگاه تخصصی تری شهردار را انتخاب می کند .

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «نقشه مجلس اصولگرا برای حذف شورا از روند انتخابات شهردار!» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.