به گزارش خبرگزاری رویترز؛ دیوان عالی روسیه به عنوان بالاترین نهاد قضایی این کشور، روز سه‌شنبه گردان «آزوف» اوکراین را گروه تروریستی خواند.

گردان آزوف که دارای گرایش راستگرای افراطی و ریشه های فوق ملی گرایانه است، یکی از شناخته‌شده‌ترین یگان های وابسته به ارتش اوکراین بوده که در بخش شرقی این کشور با نیروهای روسیه درگیر است.

مسکو اغلب به گردان آزوف به عنوان تائید بر ادعای خود مبنی بر قرار داشتن اوکراین زیر تسلط فاشیست ها و ملی گرایان افراطی، اشاره کرده است.

ارتش روسیه اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرد که اعضای گردان آزوف که مسکو انان را «نئونازی» می خواند، به عنوان آخرین گروه از مدافعان اوکراینی شهر ماریوپل که در مجتمع صنعتی «آزوف‌ستال» سنگر گرفته بودند، تسلیم نیروهای روس شده اند. شبکه اجتماعی فیسبوک که پیش از جنگ اوکراین، «گُردان آزوف» را مثل گروه تروریستی داعش و تابع سازمان‌های خطرناک در نظر می‌گرفت و ارسال هرگونه تصویر، ویدئو و پست‌هایی که به این گُردان مربوط می‌شود، ممنوع کرده بود، هم زمان با آغاز جنگ اوکراین از ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه)، ‌ سیاست خود را تغییر و اجازه داد پیام هایی ‌به نفع شبه‌نظامیان عضو این یگان ارسال شود.

این شبکه اجتماعی در مارس (اسفند ماه)، در کشورهای اروپای شرقی سابق، فراخوانی برای قتل سربازان و رهبران روسی صادر کرد.

رادیو کانادا پیشتر با استناد به اسناد و عکس‌های بدست آمده از چندین جلسه این آموزش‌ها، اعلام کرد که نیروهای مسلح کانادا بیش از ۸۹۰ میلیون دلار در آموزش سربازان اوکراینی از جمله نیروهای گردان آزوف (گردان ملی گرایان مسلح) هزینه کرده است.

این در حالی است که کانادا پیش تر قول داده بود از چنین کاری خودداری کند.

نیروهای مسلح کانادا حتی توانسته اند آموزش های مشابهی را براساس استانداردهای نظامی غربی به اعضای این گردان ارائه دهند.

اگرچه دولت کانادا پیشتر قول داده بود که هرگز نیروهای گردان آزوف را به دلیل ارتباط عمیشق شان با گروههای ملی‌گرای افراطی در اوکراین آموزش نخواهد داد، شماری از اعضای این گردان در جلسات آموزشی نیروهای مسلح کانادا برای ارتش اوکراین در نوامبر ۲۰۲۰ در مرکز آموزشی ملی "زلوچف" حضور داشتند.

نیروهای مسلح کانادا جلسات آموزشی را در این مقر نظامی اوکراین بین ۲۰ فوریه ۲۰۱۹ تا ۱۳ فوریه ۲۰۲۲ برگزار کرده اند.

در تصاویر و اسنادی که در اختیار رادیو کانادا قرار گرفته مشخص است که شماری از نیروهای گردان آزوف در این جلسات آموزشی نیروهای کانادایی حضور داشته اند.

گردان آزوف در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک واحد متشکل از اعضای گروه های راست افراطی و ملی‌گرایی که هرگز دیدگاه های ملی گرایانه خود را پنهان نمی کردند و اغلب از نمادهای نئونازی در لوگوها و تجهیزات خود استفاده می کردند، در اوکراین ایجاد شد که بعدها به ارتش این کشور پیوست.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

5 نفر این پست را پسندیده اند