هشدار چین به آمریکا: خطوط قرمز را نایده بگیرد، پاسخ قاطع دریافت می‌کند

 

 «لیو شیائومینگ»، نماینده دولت چین در امور شبه‌جزیره کره روز دوشنبه تهدید کرد آمریکا باید پیامدهای سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به جزیره خودمختار تایوان را بپذیرد.

شیائومینگ در توئیتر شخصی خود نوشت: چین بارها به صورت روشن، نگرانی‌های امنیتی خود را در خصوص سفر برنامه‌ریزی‌شده (نانسی) پلوسی به تایوان و مخالفت قاطعانه خود را با این سفر اعلام کرده است.

وی همچنین تأکید کرد: اگر آمریکا خطوط قرمز چین را به چالش بکشد، با اقدامات متقابلی قاطعانه روبرو خواهد شد.

پس از تهدیدها و هشدارهای جدی مقامات نظامی و سیاسی چین، در نهایت دفتر نانسی پلوسی، روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نانسی پلوسی به همراه هیئت همراه به کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن سفر خواهد کرد. در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به سفر این هیئت آمریکایی به تایوان نشده است.

دور تازه تنش‌ها بین واشنگتن و پکن از چند روز پیش و با اعلام خبرِ تصمیم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به جزیره خودمختار تایوان آغاز شد.

روز جمعه همزمان با اعلام آغاز سفر هیئت آمریکایی به کشورهای شرق آسیا و احتمال سفر اعضای این هیئت به جزیره تایوان، نیروهای مسلح چین رزمایش دریایی خود را در دریای جنوبی چین و سواحل استان «گوانگ‌دونگ» آغاز کردند.

روز قبل از آن نیز در تماس تلفنی رؤسای جمهوری آمریکا و چین، «شی جین پینگ» به «جو بایدن» نسبت به سیاست‌های مداخله‌جویانه واشنگتن در امور داخلی چین و سفر رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان هشدار جدی داد.

بنا بر گزارش «شینهوا»، در بیانیه پکن درباره این گفت‌وگوی تلفنی آمده که رئیس‌جمهور چین در سخنان تندی به همتای آمریکایی خود گفته بود: حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی چین و تمامیت ارضی، اراده قطعی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون چینی است. و کسانی که با آتش بازی می‌کنند در نهایت با آن می‌سوزند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.