مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه (امروز) در آنکارا از «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس میزبانی کرد و دو طرف بعد از رایزنی دو جانبه در یک نشست خبری مشترک حاضر شدند.

وزیر خارجه ترکیه در بخشی از این نشست درباره ادعاهای اخیر مقام‌های اوکراینی و غربی علیه روسیه در خصوص غلات اوکراین صحبت کرد. مولود چاووش اوغلو در حضور وزیر خارجه انگلیس وعده داد که ترکیه درباره ادعاها در خصوص سرقت غلات اوکراین توسط روسیه تحقیق می‌کند.

این مقام ارشد آنکارا تصریح کرد: ترکیه ادعاهایی مبنی بر سرقت غلات اوکراینی توسط روسیه را جدی می‌گیرد و در حال بررسی این اتهامات است. وی افزود، ترکیه اجازه نمی‌دهد غلات دزدیده شده توسط روسیه یا هر کشور دیگری به ترکیه آورده شود.

این اظهارنظر در شرایطی مطرح شد که اواسط خردادماه «واسیل بودنار» سفیر اوکراین در ترکیه گفت که ترکیه از جمله کشورهایی است که غلاتی را که روسیه از اوکراین به یغما برده، خریداری می‌کند. وی از مقام‌های ترکیه و پلیس اینترپل خواست تا به بررسی محموله‌های انتقال غلات اوکراین از طریق آب‌های ترکیه بپردازند.

لیز تراس وزیر خارجه انگلیس در این نشست خبری اعلام کرد، بحران مربوط به غلات در اوکراین باید ظرف یک ماه آینده حل شود. وی همچنین پیشنهاد کمک لندن برای کمک به حل این وضعیت را مطرح کرد.

چندی قبل سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا گفته بود: ما آماده‌ایم اقدامات لازم را برای پایان‌دادن به بحران کشتی‌های باربری غلات اوکراین انجام دهیم اما اوکراین ابتدا باید مین‌های دریایی را پاکسازی کند.

روسیه و اوکراین هر دو از بزرگترین صادر کنندگان غلات در جهان هستند اما جنگ کنونی میان این دو کشور سبب شده تا انتقال محموله‌های غلات از طریق دریای سیاه متوقف شود.

علی‌رغم تاکید روسیه مبنی بر مقصر بودن اوکراین در ماجرای عدم صادرات غلات از این کشور و اعلام آمادگی مسکو برای کمک به فعالیت مجدد بنادر اوکراینی، مقام‌های اروپایی بارها روسیه را متهم اصلی این بحران نشان داده‌اند

در همنی راستا «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  روز دوشنبه هفته جاری روسیه را به جلوگیری از صادرات غلات اوکراینی و عامل ایجاد بحران غذایی در جهان متهم کرد.

وعده ترکیه برای تحقیق درباره ادعای سرقت غلات اوکراین

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند