در این دیدار دو طرف ابعاد روابط دوجانبه از جمله روابط تجاری و اقتصادی، تامین برق از ایران، بازارچه‌های مرزی، ارتباط جاده‌ای و ریلی و تسهیل امور زائرین را بررسی کردند.

وزاری خارجه دو کشور سپس در نشست مطبوعاتی مشترک حضور یافتند. امیرعبداللهیان در این نشست خبری اظهار کرد: ما امروز در خصوص همکاری‌های مرزی و توسعه تجارت محلی و همکاری استانی تا همکاری‌های سیاسی گفتگو کردیم. همچنین در خصوص همکاری های فرهنگی، گردشگری، حوزه‌های اقتصادی، نیز بحث صادرات گاز از ایران به پاکستان و همچنین سوآپ برق به پاکستان رایزنی نمودیم.

وزیر امورخارجه ادامه داد: در این دیدار درباره آخرین تحولات در افغانستان، اوکراین و یمن صحبت کردیم. ما بر گفت وگوی دوستانه تاکید داریم و امیدواریم هر چه زودتر بحران اوکراین حل شود. ما بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان نیز تاکید داریم. وزیر خارجه ایران همچنین توضیح داد: ما بر لغو محاصره انسانی تاکید داریم و گفت و گوی یمنی-یمنی را دنبال می‌کنیم. همچنین درباره فلسطین بر شکل گیری دولت واحد اسلامی تاکید داریم.

امیرعبداللهیان افزود: یکی دیگر از دستورات کاری مشترک ما، چگونگی برخورد ایران نسبت به قطعنامه صادره است. ایران هیچگاه از میز مذاکره فرار نکرده است و جمهوری اسلامی از منطق دیپلماسی فاصله نخواهد گرفت.

بلاول بوتو زرداری نیز در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و تشکر از مقامات کشورمان به خاطر مهمان‌نوازی‌شان بر اهمیت اراده مقامات پاکستان جهت گسترش روابط با ایران تأکید کرد.

وی با بیان اینکه در این دیدار بر افزایش همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی و صادرات برق بیشتر از ایران به پاکستان گفت‌وگو و صحبت کردیم، گفت: یکی دیگر از موضوعات مورد رایزنی در این دیدار بین مقامات دو کشور امکان تبادل زندانی بین ایران و پاکستان بود. وزیر خارجه پاکستان همچنین با بیان اینکه در این دیدار در ارتباط با شرایط موجود در افغانستان نیز صحبت کردیم، افزود: ما نگران ثبات و امنیت در افغانستان هستیم. منافع ما در گرو استقرار صلح و امنیت در افغانستان است. ما تأکید داریم که در این برهه حساس باید از افغانستان حمایت کنیم و بخواهیم که منابع مسدود شده آن‌ها آزاد شود و هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان نیز به سمت فراگیر بودن پیش برود و در خصوص مبارزه با تروریسم قدم‌های بیشتری بردارد.

بلاول بوتو زرداری از ایران به خاطر حمایت صریحش از آرمان جامو و کشمیر تشکر نمود. وی همچنین افزود: در این دیدار در خصوص اهمیت مبارزه با اسلام هراسی، بیگانه هراسی و همچنین خشونت تأکید کردیم.

وزیر خارجه پاکستان به موضوع برجام و مذاکرات وین نیز اشاره کرد و افزود: مشتاقانه در انتظار آن هستیم که مذاکرات برجام نهایی شود و این موضوع باعث می‌شود که فضا و شرایط مناسب‌تری برای گسترش مناسبات و تعاملات فراهم شود.

در پایان نشست خبری وزرای امور خارجه ایران و پاکستان، امیرعبداللهیان آلبومی از عکس‌های آخرین سفر بی‌نظیر بوتو به ایران و زیارت مشهد مقدس به بلاول بوتو زرداری تقدیم کرد.

امیرعبداللهیان: ایران هیچ وقت از میز مذاکره فرار نکرده است

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند