شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش داد که دولت جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات آمریکا به دنبال از سرگیری و احیای کامل روابط با عربستان سعودی و عبور از قتل جمال خاشقچی است.

این شبکه خبری آمریکایی نزدیک به حزب دموکرات به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد مقامات ارشد آمریکایی به عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که آمریکا آماده است تا روابط خود را با عربستان از سر گیرد و عملا از مساله قتل جمال خاشقجی، ستون‌نویس واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ عبور کند.

در این گزارش آمده است، تصمیم برای از سرگیری  روابط یک اقدام دراماتیک برای حفظ چهره جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا است که با وعده طرد عربستان سعودی به دلیل قتل خاشقچی، آغاز به کار کرد.

دولت او همچنین سال گذشته گزارشی منتشر کرد که مستقیماً محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را به سازماندهی قتل خاشقچی متهم می کرد.

اما مقامات می گویند بایدن که تحت فشار شدید برای مقابله با روسیه در اوکراین و کاهش قیمت بنزین در این کشور در میان  تورم بی سابقه در ۴۰ سال گذشته قرار دارد، نارضایتی اخلاقی خود از عربستان را کنار گذاشته تا روابط گرمتر با این کشور را در بحبوحه تحولات چشمگیر جهانی دنبال کند.

به گزارش سی ان ان، یک مقام ارشد آمریکایی با اشاره به مساله قتل خاشقچی گفت: هر دو طرف تصمیم گرفته اند که به خاطر دستیابی به صلح و ثبات در خاورمیانه، باید از این مساله عبور کنیم. عربستانی ها به سهم خود مساله خاشقچی را تمام شده دانسته و آشکارا موضع خود را به آمریکا اعلام کرده اند.

این منابع درعین حال مدعی شدند که این به معنای بخشش و فراموش کردن نیست. به گفته آنها، بایدن قصد دارد در ماه آینده در مورد قتل خاشقچی به طور مستقیم با ولیعهد عربستان گفتگو کند. 

برخی از مقامات در داخل دولت آمریکا هنوز بر این باورند که باید اقدامات بیشتری به منظور پاسخگو کردن عربستان برای این جنایت انجام شود.

این در حالی است که آدام شیف عضو برجسته دمکرات کنگره آمریکا گفته است که جو بایدن رئیس جمهور این کشور نباید به عربستان سعودی سفر یا با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کند.

دولت بایدن در پی از سرگیری روابط با عربستان و عبور از قتل خاشقچی

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند