وزیر امور خارجه قطر از رایزنی با تهران و واشنگتن برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین خبر داد.

به گزارش الجزیره، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر از رایزنی با تهران و واشنگتن برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین خبر داد و گفت: «با آنتونی بلینکن درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و چشم‌انداز دستیابی به توافق گفتگو داشته ام و از طرفین می‌خواهیم به توافق هسته‌ای بازگردند.»

وزیرخارجه قطر، توافق هسته‌ای را ستون اساسی امنیت و صلح در منطقه عنوان کرد و با تاکید بر این که مذاکرات وین دچار فروپاشی نشده، گفت: تماس قطر با ایران نه به عنوان جایگزینی برای مذاکرات بلکه برای کمک به آن است.»

میانجی گری قطر در میانه مذاکرات هسته‌ای ایران در شرایطی دنبال شده که همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه از وضع تحریم‌های جدیدی علیه ۳ فرد مرتبط با ایران به بهانه‌ای واهی خبر داد. بر اساس اعلام پایگاه وزارت خزانه داری آمریکا، اعضای «مرکزهدف گیری تأمین مالی تروریسم» مدعی شدند که ۱۶ فرد، نهاد و گروه‌های وابسته به سازمان‌های تروریستی در منطقه را تحت تحریم قرار داده اند! از جمله این افراد، ۳ فرد مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.

طی چند روز گذشته همچنین منابع نزدیک به آژانس تلاش کرده اند تا فضا را در آستانه برگزاری نشست شورای حکام سنگین کنند و همزمان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود و پس از نشست شورای حکام این آژانس، ضمن طرح ادعاهای قبلی گفت که هرگونه قطعنامه در قبال ایران به تصمیم همه اعضا بستگی دارد. در مقابل کارشناسان معتقدند کهً اقدام احتمالی آژانس علیه ایران در راستای فشارهای مختلفی است که طرف آمریکایی برای عقب‌نشینی ایران در جنگ اراده‌ها و مذاکرات وین وارد می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند