دبیر کل سازمان ملل متحد شامگاه جمعه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای درباره جنگ اوکراین خواست هرچه زودتر طرفها با حسن نیت برای پایان این جنگ تلاش دیپلماتیک انجام دهند و گفت که این به نفع اوکراین، روسیه و تمام جهان خواهد بود و سازمان ملل آماده حمایت از تمام چنین تلاش هایی است.

 گوترش تصریح کرد: من بار دیگر تقاضای خود را برای توقف فوری خشونت ها، دسترسی بدون محدودیت بشردوستانه به همه نیازمندان، خروج  امن غیرنظامیان از مناطق جنگی و حمایت فوری از غیرنظامیان و احترام به حقوق بشر مطابق با هنجارهای بین المللی تکرار می کنم.

وی ادامه داد که درگیری تاکنون هزاران نفر را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده است و این جنگ منجر به نقض غیرقابل قبول حقوق بشر شده و یک بحران سه بعدی در جهان در زمینه های غذا، انرژی و مالی  را شعله‌ور کرده است که بیشترین ضربه را به  افراد، کشورها و اقتصادهای آسیب پذیر وارد می کند.

دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد که سازمان ملل متحد متعهد به تلاش‌های بشردوستانه است، اما در نهایت، مذاکره و گفت‌وگو برای حل مناقشه ضروری است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.

به گفته دبیر کل سازمان ملل، در سراسر جهان، ۴۹ میلیون نفر در ۴۳ کشور در سطح اضطراری گرسنگی هستند و جنگ در اوکراین اکنون جنبه وحشتناک جدیدی به گرسنگی جهانی داده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

2 نفر این پست را پسندیده اند