سرانجام پس از چند ماه سکوت که جرقه انتقاد از سیاست آنگلا مرکل در قبال مسکو را زد، این صدراعظم پیشین آلمان در مراسم با اوکراین در آنچه "جنگ وحشیانه" دانست، ابراز همبستگی کرد.

 یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم به خبرگزاری رویترز گفت، «آنگلا مرکل» صدراعظم پیشین آلمان که به مدت ۱۶ سال تا دسامبر پیش در مسند قدرت بود، گفت که از بیرون گود توصیه‌ای ندارد اما از تلاش‌های دولت کی‌یف برای "پایان دادن به این جنگ وحشیانه" حمایت می‌کند.

این شرکت‌کننده به نقل از صحبت‌های مرکل در مراسم تودیع رئیس کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان (DGB) گفت: «همبستگی خودم را با اوکراین اعلام می‌کنم.»

مرکل که پس از بزرگ شدن در آلمان شرقی کمونیست سابق مسلط به زبان روسی بود، به دلیل حمایت از خط لوله گاز نورد استریم ۲ که برای انتقال مستقیم گاز روسیه به آلمان طراحی شده بود، مورد انتقاد ایالات متحده و دیگران قرار گرفت.

اولاف شولتس، جانشین مرکل، این پروژه را متوقف کرده است.

او همچنین بر لزوم ادامه گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه حتی پس از الحاق کریمه و درگیری در شرق اوکراین که به تحریم‌های غرب منجر شد، تاکید کرد. گرچه مرکل محافظه‌کار مدت کوتاهی پس از حمله روسیه در فوریه بیانیه‌ای کوتاه داد و گفت که هیچ توجیهی برای نقض آشکار قوانین بین‌الملل وجود ندارد، اما سکوت او از آن زمان تاکنون باعث شگفتی شده بود.

برخی دیگر از سیاستمداران آلمانی، از جمله زیگمار گابریل وزیر خارجه سابق او، اذعان کرده‌اند که سیاست آشتی با روسیه ممکن است بیش از حد خوش‌بینانه بوده باشد.

شولتس در مواجهه با انتقاداتی مبنی بر اینکه آلمان برای کمک به اوکراین خیلی کم‌کاری می‌کند، اوایل روز چهارشنبه گفت که آلمان سیستم دفاع هوایی IRIS-T را به اوکراین عرضه خواهد کرد. اواخر روز چهارشنبه، کمیته بودجه پارلمان آلمان راه را برای یک بودجه برنامه‌ریزی شده به میزان ۱۰۰ میلیارد یورویی (۱۰۶ میلیارد دلاری) برای تقویت ارتش آلمان به منظور تصویب در پارلمان در روز جمعه باز کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.